Ά-χ-αστος… στο άγευστο 0-0 με τον ΠΑΟΚ

Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ μοιράστηκαν από ένα βαθμό σε ένα παιχνίδι με αρκετά νεύρα και δυνατές μονομαχίες. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, αλλά το 0-0 σφράγισε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων.

Πολύ νωθρός παρουσιάστηκε στο ξεκίνημα ο Παναθηναϊκός, με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να πηγαίνουν πρώτοι σε όλες τις μονομαχίες. Μόλις στο τρίτο λεπτό, οι ασπρόμαυροι απείλησαν την εστία του Διούδη. Ο Μπίσεσβαρ πλάσαρε από τη γωνία της περιοχής με αρκετά φάλτσα, αλλά ο τερματοφύλακας του Τριφυλλιού απέκρουσε σε κόρνερ, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν και πάλι στο γκολ. Αυτή τη φορά ο Λημνιός σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά και πάλι ο Διούδης ήταν εκεί για να κρατήσει το μηδέν. Ο Γιώργος Δώνης είχε αρκετά παράπονα από την ανασταλτική βοήθεια που έδινε ο Ζαχίντ στους Κουρμπέλη και Δώνη.

Τρίτη, αλλά όχι φαρμακερή, ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ στο 12ο λεπτό, με τον Βιεϊρίνια να σουτάρει έξω από την περιοχή των “πράσινων” και τον Διούδη να μπλοκάρει. Μέχρι το cooling brake διατηρήθηκε η ίδια εκόνα με τον Δικέφαλο να κυριαρχεί στο γήπεδο.

Οι οδηγίες του Γιώργου Δώνη στο μίνι “τάιμ άουτ” φάνηκαν να πιάνουν τόπο, με τους “πράσινους” να μην απειλούνται με την ίδια συχνότητα. Βέβαια στο 27′ ο Λημνιός έχασε τεράστια ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, καθώς το σουτ του από τη μικρή περιοχή σταμάτησε στον εξαιρετικό Διούδη.

Η ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Πέλκα στο 34ο λεπτό δεν ανησύχησε τους “πράσινους”, ωστόσο ο μέσος του ΠΑΟΚ ήταν ολομόναχος. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το ματς και έκαναν την πρώτη τους τελική στο 45ο λεπτό. Ωστόσο το απευθείας φάουλ του Μπουζούκη πέρασε ψηλά άουτ.

Ο Παναθηναϊκός βγήκε στο δεύτερο ημίχρονο με μία αλλαγή. Ο Δώνης απέσυρε τον Ζαχίντ περνώντας στη θέση του τον Αγιούμπ. Το δεύτερο 45λεπτο άρχισε ακριβώς όπως το πρώτο, με τον ΠΑΟΚ να χάνει ακόμη μία τεράστια ευκαιρία. Ο Πέλκας βγήκε απέναντι στον Διούδη, αλλά και πάλι ο κίπερ του Τριφυλλιού είπε “όχι”.

Οι “πράσινοι” όμως ήταν αισθητά βελτιωμένοι και έλεγξαν τον ρυθμό, χάρη κυρίως στον Αγιούμπ ο οποίος βοήθησε σημαντικά τόσο δημιουργικά όσο και ανασταλτικά. Ο Μαροκινός χαφ συνεργάστηκε με τον Μακέντα και τον Κουρμπέλη στο 54′, κερδίζοντας ένα φάουλ στα όρια της περιοχής του Πασχαλάκη. Η εκτέλεση του Αγιούμπ βρήκε στο κεφάλι του Πέλκα και πέρασε κόρνερ, δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας των “ασπρόμαυρων”.

Ο Κουρμπέλης, με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, προσπάθησε να απειλήσει τον Πασχαλάκη αλλά η κεφαλιά του πέρασε αρκετά άουτ. Μετά το 70ο λεπτό το ματς άρχισε να γίνεται αρκετά σκληρό με τους παίκτες των δύο ομάδων να τα δίνουν όλα σε κάθε μονομαχία. Μάλιστα ο έλεγχος λίγο έλειψε να χαθεί προς το τέλος του ματς. Η τελευταία ευκαιρία στην αναμέτρηση ήταν για το Τριφύλλι, που έφτασε μια ανάσα από το 1-0. Ο Κολοβός έκανε μια πολύ δυνατή σέντρα σουτ από τη γωνία της περιοχής, ο Καμπετσής για λίγο δεν μπήκε στην τροχιά της μπάλας, η οποία πέρασε ελάχιστα εκατοστά έξω από το αριστερό δοκάρι του τερματοφύλακα του Δικέφαλου.

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τις ομάδες να μοιράζονται από έναν βαθμό, με τους “πράσινους” να κρατούν την εικόνα και το πάθος του δευτέρου ημιχρόνου. Μετά την ισοπαλία ο Παναθηναϊκός έφτασε τους 46 βαθμούς παραμένοντας στην τέταρτη θέση, με τον ΠΑΟΚ να πηγαίνει στους 53.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναθηναϊκός (Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Σχένκεφελντ, Κολοβέτσιος, Ινσούα, Κουρμπέλης, Δώνης (73’ Καμπετσής), Ζαχίντ (46’ Αγιούμπ), Μπουζούκης (87’ Κολοβός), Μακέντα (87’ Νούνες), Χατζηγιοβάνης (58’ Ανουάρ).

ΠΑΟΚ (Φερέιρα): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια (46’ Μάτος), Βαρέλα, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Εσίτι (86’ Εσίτι), Ελ Καντουρί, Λημνιός (86’ Μαουρίτσιο), Πέλκας (78’ Ροντρίγκο), Μπίσεσβαρ (46’ Λάμπρου), Άκπομ.