ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 1-0: Άτυχος, άνευρος και άτολμος στη Ν. Φιλαδέλφεια

Το αήττητο του Παναθηναϊκού στο φετινό πρωτάθλημα σταμάτησε στη Ν. Φιλαδέλφεια, καθώς οι Πράσινοι ηττήθηκαν 1-0 από την ΑΕΚ στο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής με γκολ του Πινέδα στο 68′. Δοκάρι είχε το Τριφύλλι στις καθυστερήσεις με τον Ιωαννίδη, έπιασε πέναλτι του Γκαρσία ο Μπρινιόλι.

Παθητικό παιχνίδι από το Τριφύλλι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ελάχιστοι οι διακριθέντες (Πέρεθ και Μπερνάρ μέσα σε αυτούς), συντηρητικό πλάνο από τον Γιοβάνοβιτς, ο οποίος παρέταξε την ομάδα του με “φοβικό” τρόπο, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα την πρώτη ήττα του Παναθηναϊκού στη φετινή Superleague.

Σε “ρηχά” νερά η απόδοση των Σπόραρ, Βέρμπιτς, Παλάσιος, Κώτσιρα, πρώτος με διαφορά τεσσάρων βαθμών από τη δεύτερη ΑΕΚ είναι ο Παναθηναϊκός στην κατάταξη.

Το πλάνο του Γιοβάνοβιτς

Διαφοροποιημένος ήταν ο σχηματισμός που επέλεξε ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς στο Αθηναϊκό ντέρμπι, καθώς παρέταξε τον Παναθηναϊκό σε σύστημα 1-4-2-3-1. Ο Μπρινιόλι βρέθηκε κάτω από τα γκολποστ, στην άμυνα οι Χουάνκαρ (αριστερά), Μάγκνουσον, Σχένκεφελντ, Κώτσιρας, ενώ οι Κουρμπέλης και Πέρεθ ήταν οι δύο κεντρικοί μέσοι των Πράσινων. Ο Μπερνάρ είχε ελεύθερο ρόλο στον άξονα, στις πτέρυγες βρέθηκαν οι Βέρμπιτς (αριστερά) και Παλάσιος (δεξιά), ενώ ο Σπόραρ ήταν η “αιχμή του δόρατος” στην “πράσινη” επίθεση.

Το παιχνίδι

Σε αργό ρυθμό και με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα προσεκτικές στα μετόπισθεν κύλησε το πρώτο εικοσάλεπτο. Μπόλικη τακτική στο ντέρμπι, δυνατά μαρκαρίσματα και φάσεις με το… σταγονόμετρο.

Ο Παναθηναϊκός έδωσε – κατ’ εντολή του Γιοβάνοβιτς – αρκετά μέτρα στους γηπεδούχους και περίμενε στο μισό γήπεδο την ΑΕΚ, η οποία με σέντρες και κυρίως με παιχνίδι από τις πτέρυγες δεν μπόρεσε να απειλήσει το Τριφύλλι.

Ο Παναθηναϊκός απείλησε τους κιτρινόμαυρους στο 20ο λεπτό με σουτ του Βέρμπιτς, ενώ στο 37ο λεπτό ο Μάγκνουσον έκανε την ατομική προσπάθεια και το σουτ, δίχως να προκαλέσει ανησυχία στους παίκτες της ΑΕΚ.

Οι Πράσινοι διαχειρίστηκαν καλά το πρώτο ημίχρονο, δεν δέχθηκαν φάσεις και δεν απειλήθηκαν από τον αντίπαλο τους, ενώ στην κόντρα επίθεση δεν κατάφεραν να απειλήσουν.

Στο 54ο λεπτό και μετά από εξαιρετική πάσα του Κουρμπέλη, ο Μπερνάρ έκανε το σόλο και το σουτ, αναγκάζοντας τον Αθανασιάδη σε σημαντική επέμβαση. Αυτή ήταν και η μεγαλύτερη ευκαιρία στο ντέρμπι μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο.

Στο 67ο λεπτό, ένα βαρελότο που έριξαν οι χούλιγκαν της ΑΕΚ στον αγωνιστικό χώρο, οδήγησε σε μικρή διακοπή καθώς ο Μπρινιόλι έπεσε ζαλισμένος στο γρασίδι. Με την επανέναρξη του ματς, ο Πινέδα έκανε το γύρισμα από την αριστερή πλευρά, ο Μπρινιόλι δεν εκτίμησε σωστά την πορεία της μπάλας, οι Τσέριν και Σχένκεφελντ δεν μάρκαραν σωστά και με έναν ασυνήθιστο τρόπο έγινε το 1-0 για τους γηπεδούχους στο 68ο λεπτό.

Οι Πράσινοι δεν κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί, παρά τις κινήσεις του Γιοβάνοβιτς από τον πάγκο, διατηρήθηκε το πρόβλημα στη δημιουργία φάσεων, ωστόσο έφτασαν μια… ανάσα από την ισοφάριση στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Ιωαννίδης έκανε την ατομική προσπάθεια, πέρασε τον Αθανασιάδη και έκανε το σουτ, ωστόσο η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι των γηπεδούχων.

Στο 99′ η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Φερνάντες από τον Σχένκεφελντ, ωστόσο ο
Μπρινιόλι έκανε τρομερή επέμβαση στην εκτέλεση του Γκαρσία.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: 1-0
Σκόρερ: 68′ Πινέδα

Κίτρινες κάρτες: 60′ Γκαρσία – 45′ Βέρμπιτς, 90′ Μάγκνουσον, 90′ Παλάσιος