ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 2-2: “Σφαγή” στην “Αγιά Σοφιά”

Όρθιος στάθηκε ο Παναθηναϊκός στη Νέα Φιλαδέλφεια, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με την ΑΕΚ στο Αθηναϊκό ντέρμπι.

Τεράστια παράπονα των Πράσινων για τη διαιτησία του Αλ Χακίμ, ο οποίος δεν έδωσε καθαρό πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού σε ανατροπή του Βέρμπιτς, ενώ δεν απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τους Γκατσίνοβιτς και Κάλενς. Το Τριφύλλι βρέθηκε πίσω στο σκορ και έκανε την ανατροπή με γκολ των Γεντβάι και Αράο, ο Γκαρσία στο 95ο λεπτό ισοφάρισε με πέναλτι που έκανε ο Ζέκα.

Το πλάνο του Φατίχ Τερίμ

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού επέλεξε τον Γιούρι Λοντίγκιν για τη θέση του τερματοφύλακα, ενώ στην άμυνα των Πράσινων αγωνίστηκαν οι Χουάνκαρ (αριστερά), Αράο, Γεντβάι (στόπερ) και Βαγιαννίδης (δεξιά).

Στη μεσαία γραμμή βρέθηκαν οι Κώτσιρας (κόφτης), Βιλένα (οκτάρι) και Μπερνάρ (δεκάρι), στις πτέρυγες της επίθεσης επιλέχθηκαν οι Βέρμπιτς (αριστερά) και Μαντσίνι (δεξιά), ενώ ο Ιωαννίδης ήταν στην κορυφή.

“Πράσινη” κυριαρχία

Ο Μπερνάρ ήταν ο παίκτης του Παναθηναϊκού που απείλησε για πρώτη φορά τους γηπεδούχους στο 22ο λεπτό με σουτ έξω από την περιοχή, ενώ η ΑΕΚ βρήκε γκολ στο 24′.

Η άμυνα του Παναθηναϊκού είχε βρεθεί στη μεσαία γραμμή, ο Σιμάνσκι βρήκε στον κενό χώρο τον Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος διασχίζοντας σχεδόν το μισό γήπεδο έκανε το σουτ και το 1-0 για την ομάδα του Αλμέιδα.

Στο 27ο λεπτό, ο Μαντσίνι πίεσε τον Ρότα, έκλεψε τη μπάλα και έκανε το σουτ από διαγώνια θέση, ωστόσο δεν μπόρεσε να βρει εστία.

Οι Πράσινοι έβγαλαν αντίδραση και στο 31ο λεπτό κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης. Μετά από σέντρα του Χουάνκαρ από την αριστερή πτέρυγα, ο Γεντβάι πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ΑΕΚ για το 1-1.

Το Τριφύλλι έχασε ευκαιρία στο 39ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Βέρμπιτς, ενώ στο 41′ 0 Μαντσίνι έκανε το γύρισμα από τη δεξιά πτέρυγα και ο Βέρμπιτς από καλή θέση, δεν κατάφερε να σκοράρει με προβολή!

Αδικήθηκε και του στέρησαν τη νίκη

Ο Σιμάνσκι με μακρινό σουτ στο 48ο λεπτό έχασε την πρώτη ευκαιρία για την ομάδα του στο δεύτερο μέρος.

Στο 53ο λεπτό ο Βέρμπιτς ανατράπηκε καθαρά στην περιοχή, ωστόσο ο διαιτητής και ο VAR δεν είδαν πέναλτι!

Ο Γκαρσία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Παναθηναϊκού στο 57′, ωστόσο η φάση εξετάστηκε στο VAR και διαπιστώθηκε ότι υπήρχε φάουλ πάνω στον Μπερνάρ στην αρχή.

Οι Πράσινοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία στο 61ο λεπτό όταν ο Μαντσίνι έκανε το γύρισμα από δεξιά πτέρυγα και ο Ιωαννίδης την προβολή, ωστόσο ο επιθετικός του Παναθηναϊκού δεν μπόρεσε να σκοράρει από το μισό μέτρο!

Το γκολ της ανατροπής ήρθε για το Τριφύλλι στο 66ο λεπτό. Ο Μπερνάρ έκανε τη σέντρα, ο Κώτσιρας πήρε την κεφαλιά και ο Αράο από κοντινή απόσταση έκανε το 2-1 στη Νέα Φιλαδέλφεια!

Ο Γκαρσία απείλησε στο 74′ και στο 78′ τους Πράσινους, ενώ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι μετά από φάση με τον Ζέκα να διεκδικεί τη μπάλα και να βρίσκει στο χέρι του.

Ο Γκαρσία ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και έκανε το 2-2 στο 95ο λεπτό.

Στο 99ο λεπτό, η ΑΕΚ έφτασε μια ανάσα από το γκολ, ωστόσο ο Βαγιαννίδης πρόλαβε τον Αραούχο και έστειλε τη μπάλα σε κόρνερ, ενώ είχε προηγηθεί εξαιρετική επέμβαση του Λοντίγκιν.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 2-2

Σκόρερ: 24′, 95′ Γκαρσία – 31′ Γεντβάι, 66′ Αράο
Κίτρινες κάρτες: 30′ Γκατσίνοβιτς, 52′ Κάλενς, 64′ Σιμάνσκι – 17′ Μαντσίνι, 85′ Ιωαννίδης, 94′ Ζέκα