ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 3-0: Εμφάνιση – ντροπή στο ματς της χρονιάς!

Στο ματς της χρονιάς, ο Παναθηναϊκός ήταν απογοητευτικός και με μία εμφάνιση - ντροπή ηττήθηκε με 3-0 από την ΑΕΚ.

Στο ματς της χρονιάς, ο Παναθηναϊκός ήταν απογοητευτικός και με μία εμφάνιση – ντροπή ηττήθηκε με 3-0 από την ΑΕΚ και με αυτό τον τρόπο, είδε το πρωτάθλημα να απομακρύνεται.

Οι Πράσινοι “πλήρωσαν” τα… παιδικά λάθη στα οποία υπέπεσαν, είχαν μόλις ένα σουτ εντός εστίας και χωρίς ψυχή, παραδόθηκαν στην ανώτερη “Ένωση”.

Απαράδεκτη νοοτροπία από τους παίκτες του Φατίχ Τερίμ που έμοιαζαν να έχουν παραιτηθεί από το ματς μετά το τρίτο γκολ των γηπεδούχων. Δεν διασώθηκε κανείς από το “ναυάγιο”,  αδιάβαστος στο πιο κρίσιμο παιχνίδι της σεζόν ο Τούρκος τεχνικός.

Το πλάνο του Φατίχ Τερίμ

Με 4-3-3 παρατάχθηκε το Τριφύλλι στη Νέα Φιλαδέλφεια. Κάτω από τα δοκάρια βρέθηκε ο Ντραγκόφσκι, ενώ από τα αριστερά προς τα δεξιά στην άμυνα, αγωνίστηκαν οι Χουάνκαρ, Γεντβάι, Ακαϊντίν και Κώτσιρας.

Στη μεσαία γραμμή ξεκίνησαν οι Αράο, Τσέριν και Μπακασέτας, την ώρα που στην επίθεση αγωνίστηκαν οι Λημνιός, Παλάσιος και Ιωαννίδης.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Ο Παναθηναϊκός δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο στην αναμέτρηση και στο 6ο λεπτό είδε τον Πόνσε να απειλεί με κεφαλιά, η οποία πέρασε λίγο έξω.

Μάλιστα, ένα λεπτό αργότερα, έπειτα από λάθος του Αράο στη μεσαία γραμμή, ο Ελίασον έκλεψε την μπάλα και εκτέλεσε, για να τη στείλει στα δίχτυα και να ανοίξει το σκορ για την ΑΕΚ.

Οι Πράσινοι επιχείρησαν να απαντήσουν στο 9’, όμως το μονοκόμματο σουτ του Παλάσιος κατέληξε αρκετά άουτ.

Η “Ένωση” πίεζε ψηλά και αυτό δημιουργούσε προβλήματα στην ομάδα του Φατίχ Τερίμ, που δεν μπορούσε να απειλήσει, την ώρα που οι Ιωαννίδης και Μπακασέτας ήταν αποκομμένοι από τους υπόλοιπους.

Στο 21’, ο Ντραγκόφσκι μπλόκαρε την μπάλα μετά από κεφαλιά του Βίντα, ενώ στο 26ο λεπτό ο Πόνσε εκτέλεσε, αλλά αστόχησε.

Μάλιστα, σε εκείνο το σημείο του ματς ο Παναθηναϊκός ζήτησε πέναλτι σε ξεκάθαρη ανατροπή του Κώτσιρα από τον Αραούχο, όμως τόσο ο διαιτητής Ντελαζό, όσο και ο VAR, δεν… είδαν την παράβαση!

Στο 34ο λεπτό, το Τριφύλλι απείλησε, με τον Ιωαννίδη να παίρνει την κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα, και την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Και στο 38’, ενώ ο Παναθηναϊκός είχε ισορροπήσει το παιχνίδι, ήρθε ένα νέο – ολέθριο – λάθος του Ακαϊντίν, το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Πόνσε για το 2-0.

Στην “επανάληψη” ο Τερίμ πέρασε εκτός τους Παλάσιος και Λημνιό και έριξε στο παιχνίδι τους Βιλένα και Σπόραρ, αλλάζοντας στο σύστημα σε 3-5-2.

Το Τριφύλλι είχε ανακτήσει την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, όμως και πάλι δεν απειλούσε τους γηπεδούχους.

Αντιθέτως, δέχτηκε και φάσεις, με την ΑΕΚ να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 61′ όταν ο Πινέδα έκανε ό,τι ήθελε τον Ακαϊντίν και εκτέλεσε σημαδεύοντας το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο “ριμπάουντ”, ο Πόνσε έστειλε την μπάλα στην κάθετη δοκό.

Και στο 69′ ήρθε το 3-0 για τους γηπεδούχους, σε μία φάση που η άμυνα του Παναθηναϊκού ήταν ψηλά, ο Πινέδα πέρασε ολομόναχος από τα αριστερά και γύρισε στην περιοχή, όπου ο Ελίασον, αφού επωφελήθηκε από κάποιες κόντρες, έγραψε το 3-0.

Από εκεί και πέρα, οι Πράσινοι έδειχναν να έχουν παραιτηθεί από το ματς και στο 79′ ο Πινέδα έφτασε κοντά και σε τέταρτο γκολ για την ΑΕΚ, αλλά αστόχησε σε τετ α τετ με τον Ντραγκόφσκι.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα (76’ Αμραμπατ), Βίντα, Κάλενς, Χατζισαφί, Ελίασον (76’ Μήτογλου), Γιόνσον, Σιμάνσκι, Πινέδα (81’ Μάνταλος), Αραούχο (58’ Γκατσίνοβιτς), Πόνσε (76’ Λιβάι Γκαρσία).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας (77’ Βαγιαννίδης), Ακαϊντίν, Γέντβαϊ, Χουάνκαρ (64’ Μλαντένοβιτς), Αράο, Τσέριν, Μπακασέτας (64’ Βέρμπιτς), Παλάσιος (46’ Βιλένα), Ιωαννίδης, Λημνιός (46’ Σπόραρ).