ΑΕΚ- Παναθηναϊκός 3-1: “Πικρή” ήττα για τα “Φίνα Κορίτσια”

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού γνώρισε την δεύτερη ήττα της στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς οι πρωταθλήτριες ηττήθηκαν με 3-1 σετ από την ΑΕΚ, στο μεγάλο ντέρμπι της πέμπτης αγωνιστικής της Volley League Γυναικών.  Το ματς διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο “Απόστολος Κόντος”. Έτσι οι “πράσινες” έμειναν στους 9 βαθμούς και το -6 από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ.

Το ματς θύμισε σε μεγάλο βαθμό εκείνο της πρώτης αγωνιστικής με τους “Θεσσαλονικείς”, καθώς και τότε το σύνολο του Μπράνκο Γκάιτς είχε ηττηθεί με το ίδιο σκορ.

Μάλιστα και στις δύο περιπτώσεις η αντίπαλη ομάδα πήρε το πρώτο σετ στις λεπτομέρειες, ενώ στο δεύτερο το “τριφύλλι” κυριάρχησε απόλυτα και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης.

Όσον αφορά τη σημερινή αναμέτρηση, ο Παναθηναϊκός είχε εξαιρετική εικόνα και στο τρίτο σετ μέχρι και το υπέρ του 19-16, όταν ένα ανεπίτρεπτο μπλοκ άουτ επέτρεψε στην ΑΕΚ να τρέξει ένα εκπληκτικό 9-1 και να πάρει το προβάδισμα με 2-1 σετ. Το τρίτο σετ έφερε ξεκάθαρα την υπογραφή της κουβανής διαγώνιου των “κιτρινόμαυρων” Γκιζέλ Σίλβα, καθώς η τελευταία “σμπαράλιασε” κυριολεκτικά την υποδοχή του “τριφυλλιού” από το σερβίς, βοηθώντας σημαντικά την ομάδα της να πάρει το προβάδισμα.

Το τέταρτο σετ ήταν απλά τυπική διαδικασία, καθώς οι “πράσινες” ουδέποτε εμφανίστηκαν στο γήπεδο, με την ΑΕΚ να κυριαρχεί ολοκληρωτικά και να κατακτά απόλυτα δίκαια μία “καθαρή” νίκη (Η ΑΕΚ πήρε τρεις βαθμούς, ενώ ο Παναθηναϊκός έμεινε στο 0).

Τα σετ: 25-23, 12-25, 25-20, 25-12