ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 95-104: Χωρίς αντίπαλο… (pics, vids)

Ο Παναθηναϊκός μετέτρεψε σε περίπατο το ντέρμπι κόντρα στην ΑΕΚ στην 22η αγωνιστικής της Basket League στο ΟΑΚΑ, με τους Πράσινους να επικρατούν με 104-95 της τυπικά γηπεδούχου Ένωσης. Οι δύο ομάδες θα ξαναβρεθούν πιθανότατα στα ημιτελικά των play offs του ελληνικού πρωταθλήματος.

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Πρώτος σκόρερ για το Τριφύλλι ήταν ο Μάριο Χεζόνια, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 22 πόντους, ενώ άλλους 17 πρόσθεσε ο Ιωάννης Παπαπέτρου. Διψήφιοι και οι Μπεν Μπέντιλ (14 π.), Γιώργος Παπαγιάννης (13 π.) και Σέλβιν Μακ (11 π.).

Το ματς

Τέσσερα λεπτά “άσφαιρος” και τελικά… 28 πόντοι!

Ο Παναθηναϊκός ήταν άστοχος στην εκκίνηση του παιχνιδιού, με τους Πράσινους να σκοράρουν μόλις έναν πόντο στα πρώτα 4 λεπτά του αγώνα χάρη σε ελεύθερη βολή του Σαντ Ρος, όμως στη συνέχεια να ανεβάζουν “στροφές” και να ολοκληρώνουν την πρώτη περίοδο έχοντας πετύχει 28 πόντους!

Η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των παικτών του Τριφυλλιού πήρε προβάδισμα στο 3′ 4-1, όμως ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 4-4 στο 5′ και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα πήρε το πρώτο προβάδισμα με 6-7. Οι Πράσινοι ανέβασαν ρυθμό στο παιχνίδι τους και με σερί 13-0 έφτασαν στο +11 (6-17) στο 7′, για να κλείσει η πρώτη περίοδος με το σκορ στο 20-28.

Χεζόνια και Παπαπέτρου “έκρυψαν” τα αμυντικά “κενά”

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός εμφάνισε αμυντικά “κενά”, επιτρέποντας στην ΑΕΚ να πλησιάσει να ρίξει τη διαφορά. Το Τριφύλλι όμως “κρατήθηκε” χάρη στην εντυπωσιακή απόδοση των Χεζόνια και Παπαπέτρου, που ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος έχοντας πετύχει από 15 πόντους.

Η Ένωση κατάφερε να μειώσει σε 27-30 στο 14′, όμως οι δύο Πράσινοι πήραν τον Παναθηναϊκός στις “πλάτες” του και έφεραν και πάλι την ομάδα του Κάτας στο +11 (30-41) στο 17′, όντας ασταμάτητοι στην επίθεση. Η ΑΕΚ προσπάθησε και πάλι να πλησιάσει και μείωσε το τέλος του πρώτου ημιχρόνου σε 44-50.

Ασύλληπτος  Παναθηναϊκός “βομβάρδιζε” από παντού!

Στην τρίτη περίοδο οι άμυνες πήγαν… περίπατο, με τις δύο ομάδες να στηρίζονται στο επιθετικό τους ταλέντο και τον Παναθηναϊκό να μην έχει αντίπαλο στο παρκέ, πετυχαίνοντας 36 (!) πόντους σε ένα δεκάλεπτο και φτάνοντας τους 86 έχοντας ακόμα μία περίοδο στη διάθεσή του!

Η ΑΕΚ μείωσε σε 44-47 στο 23′, όμως στη συνέχεια το Τριφύλλι “ξεδίπλωσε” στο γήπεδο το επιθετικό του ταλέντο και αρχικά έφερε και το παιχνίδι και πάλι στο +10 (44-54) στο 24′, για να φτάσει στο 29′ στις παρυφές των 20 πόντων (66-82) και να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 70-86.

Το “καθάρισε” με… 100αρα

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε τη δουλειά που είχε κάνει μέχρι τότε στο παιχνίδι, με το Τριφύλλι να φτάνει ακόμα και στο +20 και στο τέλος να χαλαρώνει και να επιτρέπει στην ΑΕΚ να μειώσει τη διαφορά στο τέλος της αναμέτρησης.

Οι Πράσινοι προηγήθηκαν με 70-89 στο 31′ και με 72-92 στο 33′ και ουσιαστικά “καθάρισαν” το ματς και τη νίκη. Η ΑΕΚ μείωσε στα τελευταία λεπτά, με τους παίκτες του Κάτας να έχουν χαλαρώσει, σε 86-96 στο 36′, για να ολοκληρωθεί το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό να ξεπερνά τους 100 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 44-50, 70-86, 95-104