AEK – Παναθηναϊκός: Under τα 6/7 τελευταία ντέρμπι με γηπεδούχο την “Ένωση” (vids)

Η επίτευξη ενός γκολ πρόκειται να είναι το “κλειδί” για τον Παναθηναϊκό, έτσι ώστε οι “πράσινοι” να φύγουν με ένα θετικό αποτέλεσμα από την “OPAP Arena” στο Κυριακάτικο (8/1) ντέρμπι με την ΑΕΚ. Οι δύο ομάδες θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Super League.

Αυτό το συμπέρασμα προκύπτει για δύο λόγους. Αρχικά το “τριφύλλι” διαθέτει την καλύτερη άμυνα στο φετινό πρωτάθλημα, έχοντας δεχτεί μόλις 6 γκολ σε 16 αναμετρήσεις. Άρα με βάση αυτό, θεωρείται πολύ δύσκολο να δεχτεί 2 τέρματα σε ένα παιχνίδι, κάτι που δεν έχει γίνει ποτέ μέχρι σήμερα (αναφερόμαστε αποκλειστικά στη φετινή σεζόν)

Παράλληλα παρατηρώντας τα αποτελέσματα των 7 τελευταίων ντέρμπι με γηπεδούχο την “Ένωση”, βλέπουμε κάτι που έχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον. Συγκεκριμένα στα 6 από αυτά δεν σημειώθηκαν πάνω από δύο γκολ, με τον νικητή να κρίνεται στις λεπτομέρειες.

Σε αυτά τα παιχνίδια οι “κιτρινόμαυροι” μετρούν 2 νίκες, ενώ τα 4 εναπομείναντα ματς έληξαν ισόπαλα.  Προφανώς και στις 2 ήττες του Παναθηναϊκού, οι “πράσινοι” δεν κατόρθωσαν να σκοράρουν.

Η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα ήρθε στο ματς της κανονικής περιόδου της σεζόν 2020-2021, εκεί όπου το σύνολο του Λάζλο Μπόλονι πήρε τη νίκη με 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Φεντερίκο Μακέντα στο 33′, ενώ ο αρχηγός Δημήτρης Κουρμπέλης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν με τον Nέλσον Ολιβέιρα.

Στην τελευταία αναμέτρηση των δύο ομάδων με γηπεδούχο την “Ένωση” (για τα περσινά πλέι οφ), οι δύο “μονομάχοι” αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα.