Αυτό πρέπει να κάνει για να μείνει όρθιος στην Τούμπα (vids)

Ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει την Κυριακή (02/10, 21:30) τον ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Τούμπας στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League με στόχο να διατηρήσει την διαφορά που έχει αποκτήσει.

Την τελευταία δεκαετία οι “πράσινοι” φαίνεται πως καταφέρνουν να πάρουν θετικό αποτέλεσμα στην Τούμπα, όταν σκοράρουν στο δεύτερο ημίχρονο.

Το Τριφύλλι από τη σεζόν 2012-13 μέχρι σήμερα στο γήπεδο του ΠΑΟΚ, έχει καταφέρει να βρει δίχτυα στο δεύτερο ημίχρονο τέσσερις φορές, με τις τρεις από αυτές να επιστρέφει στη Αθήνα έχοντας καταφέρει να μην ηττηθεί.

Σε αυτά τα τέσσερα παιχνίδια ο Παναθηναϊκός μετρά δύο νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα.

Πιο συγκεκριμένα, τις δύο νίκες με έστω και ένα τέρμα στο δεύτερο ημίχρονο οι “πράσινοι τις πέτυχαν τις σεζόν 2014-15 και 2016-17.

Το 2014-15 ο Παναθηναϊκός έφυγε με το “διπλό” με σκορ 1-2 με τους Ατζαγκούν και Καρέλη να σημειώνουν τα γκολ μετά την ανάπαυλα, ενώ για τον ΠΑΟΚ είχε σκοράρει ο Περέιρα.

Όσον αφορά την δεύτερη νίκη, αυτή της σεζόν 2016-17 ήρθε μετά από ανατροπή και σκόρερ αρχικά τον Λουντ και έπειτα τον Μολίνς στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Όπως στην πρώτη, έτσι και στην δεύτερη νίκη, τα δύο αυτά γκολ μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Κλωναρίδη να έχει βρει δίχτυα στο πρώτο. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν 2-3. Για τους “ασπρόμαυρους” σε εκείνο το ματς βρήκαν δίχτυα οι Μπίσεσβαρ και Ενρίκε.

Το 2019-20 υπό τις οδηγίες του Γιώργου Δώνη, το Τριφύλλι απέσπασε την ισοπαλία με τον Μακέντα να πετυχαίνει γκολ στο δεύτερο 45λεπτο. Στη συγκεκριμένη αναμέτρηση, το σκορ είχε ανοίξει από τον Ζαχίντ, ενώ ο Βιερίνια σκόραρε δύο φορές για τον ΠΑΟΚ για το τελικό 2-2.

Τέλος, οι “πράσινοι” τη σεζόν 2015-16 ηττήθηκαν με 3-1 καθώς δέχτηκαν τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο και απλώς μείωσαν με πέναλτι του Καρέλη, περίπου 25 λεπτά πριν τη λήξη. Αυτή ήταν η μοναδική φορά την τελευταία δεκαετία που ο Παναθηναϊκός σκόραρε στην Τούμπα στο δεύτερο ημίχρονο και τελικά “λύγισε”.