“Αυτοκτονία” στις καθυστερήσεις, 1-1 με Βόλο

Ο Παναθηναϊκός κρατούσε στα χέρια του το πρώτο τρίποντο της σεζόν, αλλά το γκολ του Μπαρτόλο στο 92′ σόκαρε τους “πράσινους“.

Οι πράσινοι μπήκαν ορεξάτοι στην αναμέτρηση και με συνεχείς κινήσεις προσπάθησαν να δημιουργήσουν φάσεις. Στο 11′ ο Καρλίτος είχε την ευκαιρία να βάλει μπροστά στο σκορ το Τριφύλλι αλλά τη σπατάλησε. Ο Ισπανός βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή του Βόλου, αλλά το σουτ του πέρασε αρκετά άουτ.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Χατζηγιοβάνης “πούλησε” τη μπάλα έξω από την περιοχή του Τριφυλλιού, ο Γκουαροτσένα βγήκε απέναντι στον Διούδη, αλλά ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού κράτησε το 0-0. Στο 16′ ο Καρλίτος βρέθηκε και πάλι σε θέση βολής, ωστόσο ο Γκαραβέλης απόκρουσε το σουτ του φορ του Τριφυλλιού.

Ο Παναθηναϊκός είχε συντριπτικά ποσοστά κατοχής, αλλά δυσκολευόταν να φέρει τη μπάλα στην περιοχή του Βόλου. Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο γκολ με τη συμπλήρωση των 45 λεπτών. Ο Μαρτίνες σούταρε από το ύψος της περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι του Διούδη.

Το Τριφύλλι ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 52′ ο Σάντσες κέρδισε πέναλτι, την εκτέλεση του οποίοι ανέλαβε ο Καρλίτος. Ο Ισπανός όμως νικήθηκε από τον Τερματοφύλακα του Βόλου, με τη μπάλα να καταλήγει κόρνερ. Από την εξέλιξη της φάσης μετά το κόρνερ, ο Καρλίτος “εξιλεώθηκε” για το χαμένο πέναλτι και με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Σάντσες, έγραψε το 1-0.

Οι γηπεδούχοι φαίνονταν να κρατάνε στα χέρια τους την πρώτη νίκη της σεζόν, ελέγχοντας απόλυτα το ματς. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι “χτύπησαν” στις καθυστερήσεις με τον Μπαρτόλο να ισοφαρίζει στο 92′ για το τελικό 1-1. Έτσι οι “πράσινοι” έχουν 3 βαθμούς μετά από 5 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Σάντσες, Ζαγαρίτης, Σχένκεφελντ, Πούγγουρας, Κουρμπέλης, Μαουρίσιο, Αϊτόρ (68′ Μολό), Χατζηγιοβάνης, Μακέντα, Καρλίτος (76′ Μπουζούκης)

Βόλος: Γκαραβέλης, Φεράρι, Κολόμπο, Σάντσες, Τέκιο (74′ Νίνης), Ριένστρα, Μπαριέντος (78′ Μπαρτόλο),  Ουάρντα, Μαρτίνες (94′ Κιάκος), Γκουαροτσένα (93′ Ντεντάκης), Δουβίκας