«Αυτοκτόνησε» με 3-1 σετ και περιμένει Ρουμανία η Εθνική

Την ήττα με 3-1 σετ από την Πορτογαλία δέχθηκε σήμερα (17/9) η Εθνική ομάδα βόλεϊ ανδρών στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και πλέον περιμένει ένα… «δώρο» από την Ρουμανία αύριο (18/9).

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, ερχόμενο από την νίκη με 3-1 επί της Ρουμανίας, αντιμετωπίζοντας την Πορτογαλία σήμερα (17/9) χρειαζόταν μόνο νίκη και με οποιοδήποτε σκορ, αλλά στο τέλος… «αυτοκτόνησε».

Συγκεκριμένα, οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου αν και δεν ξεκίνησαν όπως θα ήθελαν το ματς, στο πρώτο σετ με έναν εξαιρετικό Πρωτοψάλτη κατάφεραν να επικρατήσουν με 25-19. Όμως, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Ακολούθησαν δύο σετ… «ροντέο», τα οποία και κατέκτησαν οι τυπικά φιλοξενούμενοι Πορτογάλοι, επικρατώντας στο δεύτερο σετ με 25-21 και στο τρίτο με 25-23. Ωστόσο, στο τελευταίο σετ οι Ίβηρες δεν άφησαν το πόδι από το… γκάζι και το κατέκτησαν με τελικό σκορ 25-17.

Πρωταγωνιστής από την πλευρά των Ελλήνων ήταν αναμφισβήτητα ο Πρωτοψάλτης, ο οποίος και πέτυχε 22 πόντους. Αντίθετα, οι «πράσινοι» διεθνής κινήθηκαν σε… «ρηχά νερά», με τον Πελεκούδα να σημειώνει μόλις τρεις πόντους ενώ ο Αλέξανδρος Ράπτης δεν αγωνίστηκε.

Έτσι λοιπόν, ολοκληρώνοντας τις υποχρεώσεις της στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Μονπελιέ, η Εθνική κατάφερε να μαζέψει μόλις τρεις βαθμούς και ούσα στην 5η θέση του ομίλου πλέον στρέφει το βλέμμα της στο… «αύριο» και συγκεκριμένα στην αναμέτρηση Πορτογαλία – Ρουμανία, θέλοντας μόνο νίκη των Ρουμάνων με 3-1 σετ για έρθουν σε τριπλή ισοβαθμία και η πρόκριση να παιχτεί στους πόντους.

Τα σετ: 1-3 (25-19, 21-25, 23-25, 17-25)

Αναλυτικά τα στοιχεία του ματς:

ΕΛΛΑΔΑ (Ανδρεόπουλος): Ζουπάνι 17 (15/29 επ., 2 μπλοκ), Φιλίποφ, Πετρέας 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Πελεκούδας 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Φράγκος 16 (14/23 επ., 2 άσσοι, 87% υπ. – 52% άριστες), Πρωτοψάλτης 22 (18/28 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 87% υπ. – 50% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 81% υπ. – 31% άριστες), Ζήσης (λ), Παπαδόπουλος (0/2 επ.), Στιβαχτής, Ράπτης, Βουλκίδης 3 (2/2 επ., 1 άσσος).

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Σίλβα): Τεϊξέιρα 1 (1/2 επ.), Τσβετιτσάνιν 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ, 60% υπ. – 40% άριστες), Φερέιρα Α. 17 (15/24 επ., 2 μπλοκ, 82% υπ. – 64% άριστες), Φερέιρα Μ. 19 (16/27 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μάρτινς 4 (4/9 επ., 67% υπ. – 67% άριστες), Ταβάρες / Άλβαρ (λ, 60% υπ. – 30% άριστες), Φιντάλγκο (λ, 75% υπ. – 50% άριστες), Ντα Σίλβα 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ), Σιμόες 8 (8/12 επ., 86% υπ. – 43% άριστες), Κούνχα, Μενέζες 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ).