Αγνοεί τη λέξη «ήττα» ο Παναθηναϊκός

Άμυνα από… ατσάλι έχει δημιουργήσει ο Παναθηναϊκός τους τελευταίους δύο μήνες, αφού έχει να ηττηθεί σε αγώνα, είτε πρωταθλήματος, είτε Κυπέλλου από τις 19 Φεβρουαρίου.

Ιδανική περίοδο διανύει το Τριφύλλι με τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς στον πάγκο του, καθώς έχει ξεχάσει πώς είναι να χάνεις εδώ και δύο μήνες.

Συγκεκριμένα, ο Παναθηναϊκός γνώρισε την τελευταία του ήττα από τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο με 1-0 στις 19 Φλεβάρη  και έκτοτε τρέχει ένα σερί δίχως να χάσει. Μάλιστα, στα εννιά παιχνίδια που έχει παίξει από τότε (τα περισσότερα ντέρμπι) έχει σημειώσει δώδεκα γκολ και έχει δεχθεί μόλις δύο. Ένα από την ΑΕΚ στην πρεμιέρα των πλέι οφ και ένα από τον ΠΑΟΚ στο 2-1 της Λεωφόρου. Παράλληλα, μετρά έξι νίκες (οι δύο στο Κύπελλο με τη Λαμία) και τρεις ισοπαλίες, όλες στα πλέι οφ.

Αναμφισβήτητα, οι «Πράσινοι» διανύουν περίοδο φόρμας και εάν συνεχίσουν με τον δέοντα ρυθμό, τότε δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα όσον αφορά το πολυπόθητο ευρωπαϊκό εισιτήριο μέσω των πλέι οφ, αλλά και τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας με τον ΠΑΟΚ.