Άλμπα – Παναθηναϊκός 87-78: Μία από τα ίδια

EUROLEAGUE 2021-2022 / ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ - ΠΑΟ

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα στο Βερολίνο από την Άλμπα με 87-78 με τους “Πράσινους” να κάνουν ένα καταστροφικό πρώτο δεκάλεπτο, να βρίσκουν τα πατήματα τους στην συνέχεια αλλά η επίθεση των Γερμανών δεν άφησε περιθώρια στην ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη.

Ο Παναθηναϊκός του Δημήτρη Πρίφτη προσπάθησε κόντρα στην Άλμπα, ήταν ανταγωνιστικός κόντρα στους Γερμανούς αλλά φάνηκε πως οι “Πράσινοι” είχαν το μυαλό τους στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό για το Ελληνικό πρωτάθλημα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με πολύ καλό ρυθμό και για τις δύο ομάδες, με τους “Πράσινους” να πηγαίνουν μαζί στο σκορ με τους Βερολινέζους. Από εκεί και πέρα ένα σερί 8-0 της Άλμπα έδωσε προβάδισμα στους Γερμανούς και το συνολικό επί μέρους σκορ 17-2 έφερε την Άλμπα μπροστά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 28-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση και με μπροστάρηδες τους Νέντοβιτς, Μέικον αλλά και τον μαχητικό Κασελάκη κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και να πάει στο ημίχρονο καλύπτοντας την διαφορά στους τέσσερις πόντους (44-40).

Το Τριφύλλι μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο όπως και στο δεύτερο, συνέχισε την καλή του εμφανή, αλλά προς το τέλος του δεκαλέπτου η Άλμπα βρήκε λύσεις επιθετικά και ξέφυγε εκ νέου στο σκορ. Δεν βγήκε η άμυνα ζώνης που χρησιμοποίησε ο Δημήτρης Πρίφτης.

Τα Δεκάλεπτα: 28-13, 44-40, 69-55, 87-78