Αλκμάαρ – Παναθηναϊκός 3-0: Χρειάζεται μεταγραφές… χθες!

Κακή ήταν η αγωνιστική εικόνα του Παναθηναϊκού στο φιλικό τεστ με την Αλκμάαρ. Οι Πράσινοι ηττήθηκαν 3-0 από τους Ολλανδούς και έδειξαν ότι χρειάζονται άμεσα μεταγραφική ενίσχυση, καθώς είναι ξεκάθαρα τα κενά που υπάρχουν στο ρόστερ του Τριφυλλιού και η έλλειψη ποιοτικών λύσεων.

Μέτρια ως… προβληματική ήταν η εμφάνιση από την ομάδα του Γιοβάνοβιτς στο τρίτο φιλικό τεστ προετοιμασίας, Οι Πράσινοι ήταν… ανύπαρκτοι στο επιθετικό κομμάτι και έκαναν την πρώτη τους τελική προσπάθεια μόλις στο 65ο λεπτό, ενώ “φώναζαν” τα κενά στο κέντρο της άμυνας και στις πτέρυγες της επίθεσης.

“Βραχυκυκλωμένη” η μεσαία γραμμή των Πράσινων, αργός ρυθμός και προβλέψιμη επιθετική ανάπτυξη, ενώ στην άμυνα ήταν σημαντικά τα προβλήματα που υπήρξαν με τα… πειραματικά “δίδυμα”.

Με τους χειρότερους οιωνούς άρχισε το παιχνίδι για τον Παναθηναϊκό, καθώς οι Πράσινοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 12ο λεπτό του αγώνα με την Αλκμάαρ.

Ο Κάρλσον “τρύπωσε” στο κέντρο της άμυνας του Παναθηναϊκού και με ένα εκπληκτικό τακουνάκι, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Διούδη.

Στο 17ο λεπτό, οι Ολλανδοί απείλησαν εκ νέου με τον Ντε Βιτ, ενώ στο 22′ ο Διούδης έδιωξε εντυπωσιακά τη μπάλα μετά από εκτέλεση φάουλ του Σουγκαβάρα.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν το πρέσινγκ και στο 34ο λεπτό έχασαν άλλη μια ευκαιρία. Ο Ράιντερς έκανε το σουτ, ωστόσο ο Διούδης κατάφερε να διώξει τη μπάλα.

Στο 49ο λεπτό, ο Ράιντερς απείλησε με σουτ από πλάγια θέση και ο Εβγέν με προσπάθεια που έκανε στο 59′.

Η Αλκμάαρ έχασε τεράστια ευκαιρία στο 65′ με τον Χατζηδιάκο, ωστόσο ο Ξενόπουλος με σπουδαία επέμβαση έδιωξε τον κίνδυνο, ενώ οι Πράσινοι είχαν την πρώτη τους τελική προσπάθεια στο 66′ με τον Καρλίτος και τον Βέρλχουστ να αποκρούει το σουτ του Ισπανού επιθετικού.

Στο 73′ ο Παυλίδης ήταν άστοχος στην προσπάθεια που έκανε έξω από την περιοχή του Παναθηναϊκού.

Η Αλκμάαρ πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 85ο λεπτό μετά από “βραχυκύκλωμα” στην άμυνα του Παναθηναϊκού. Ο Μποάντου έγινε αποδέκτης της μπάλας και με κοντινό πλασέ έκανε το 2-0.

To τρίτο γκολ των γηπεδούχων ήρθε στο 87ο λεπτό με δυνατό σουτ του Ράιντερς έξω από την περιοχή. Ο Ξενόπουλος δεν αντέδρασε σωστά και η μπάλα βρέθηκε στα δίχτυα του Παναθηναϊκού.

Στο 89ο λεπτό, ο Καρλίτος εκτέλεσε υπέροχα το φάουλ που είχε κερδίσει ο Παναθηναϊκός, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και ο Ρόμπι από κοντά δεν κατάφερε να σκοράρει.

Αλκμάαρ: Βέρχουλστ, Σουγκαβάρα, Χατζηδιάκος, Ίντι, Ντε Φιτ, Κάρλσον, Εβγεν, Κλάσι, Ράιντερς, Ούστινγκ, Γκουντμούντσον

Παναθηναϊκός: Διούδης (64′ Ξενόπουλος), Χουάνκαρ (64′ Χατζηθεοδωρίδης), Βέλεθ (64′ Σερπέζης), Σιδεράς (67′ Ρόμπι), Κώτσιρας (64′ Σάντσες), Μαουρίσιο (56′ Aγιούμπ), Αλεξανδρόπουλος (64′ Αθανασακόπουλος), Ενγκμπακοτό (59′ Kαρλίτος), Σαβιέρ (46′ Αϊτόρ), Βιγιαφάνιες (67′ Καμπετσής), Μακέντα (60′ Ιωαννίδης)