“Άλωσε” και την Κηφισιά ο Παναθηναϊκός!

Μπορεί το παιχνίδι να ήταν αρκετά αγχωτικό και πιεστικό για τον Παναθηναϊκό, ωστόσο η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ήταν αποφασισμένη να μην αφήσει ούτε πόντο στη σκληρή έδρα της Κηφισιάς και τελικά επικράτησε με 1-3 σετ (21-25, 25-22, 13-25, 21-25).

Η Κηφισιά μπήκε πολύ δυναμικά στο πρώτο σετ και έφτασε να προηγείται μέχρι και με 4 πόντους (8-4, 11-7) με μπροστάρη τον Μπάση. Κάπου εκεί, οι «πράσινοι» ξύπνησαν. Είδαν το μπλοκ τους να ενεργοποιείται και τον Ράπτη να παίρνει το «όπλο» του οδηγώντας την ομάδα στην ανατροπή (14-15) και στην κατάκτηση τελικά του σετ με 21-25.

Το δεύτερο σετ πήγαινε πόντο πόντο, με τον Παναθηναϊκό να γίνεται ο πρώτος που ξεκόλλησε και έφτασε στο +2 (16-18). Ωστόσο, με τους Ντε Πρα και Μπατατζίμ να παίρνουν το παιχνίδι επάνω τους, η Κηφισιά έκανε την ανατροπή και πήρε το σετ με 25-22. Η είσοδος του Πελεκούδα στο 21-20 για πρώτη φορά στο παιχνίδι, δεν μπόρεσε να αλλάξει την κατάληξη του σετ για τους «πράσινους».

Καθόλου ανταγωνιστική δεν μπόρεσε να είναι στο τρίτο σετ η Κηφισιά. Η ομάδα του Νίκου Ζαλμά ήταν ανταγωνιστική μέχρι το 4-5, με την διαφορά να ανοίγει από κει και έπειτα. Ο Παναθηναϊκός, με την είσοδο και του Πελεκούδα στο 6-9, πήρε φορά και σταμάτησε στο 13-25, σκορπίζοντας την Κηφισιά και παίρνοντας προβάδισμα στα σετ.

Με εντελώς αλλαγμένη εικόνα η ομάδα του Ζαλμά στο τέταρτο σετ. Ο Μπατατζίμ την «τραβούσε» μπροστά κι αυτή συνέχιζε να κρατά, έστω και οριακά, το προβάδισμα για το μεγαλύτερο διάστημα μέχρι το 13-12. Από εκεί και πέρα, οι «πράσινοι» πήραν…κεφάλι στο σκορ και με λογικές επιλογές στην επίθεση και καλή υποδοχή έφτασαν στο 18-22. Δύσκολα φυσικά μπορούσε να αλλάξει κάτι κι έτσι ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας με 21-25, πήρε το τέταρτο σετ και με 3-1 τελείωσε το παιχνίδι.

Έτσι, το Τριφύλλι έφτασε στους 12 βαθμούς και στην δεύτερη θέση σε ισοβαθμία με τον πρώτο Ολυμπιακό, που έχει φυσικά έναν αγώνα λιγότερο.

Επόμενη πρόκληση για την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου είναι ο αγώνας με τον Φοίνικα Σύρου την Τετάρτη (04/12) για τον δεύτερο ημιτελικό του Λιγκ Καπ, όπου οι ”πράσινοι” ψάχνουν την πρόκριση για την συμμετοχή τους στον πρώτο τελικό Λιγκ Καπ στην ιστορία τους.

Κηφισιά – Παναθηναϊκός  1-3 (21-25, 25-22, 13-25, 21-25)

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 1π. (1 μπλοκ), Κάιο ντε Πρα 18 (17/27επ., 1 άσσος), Μπάσης 2 (2 άσσοι), Σπυριούνης 11 (9/21επ., 1 μπόκ, 1 άσσος, 67%υπ., 10%αρ.), Μπατατζίμ 19 (18/29επ., 1 άσσος, 56%υπ., 32%αρ.), Μπάιερς 6 (2/6επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος) / Κάπελας (λ. – 67%υπ., 25%αρ.), Χαντ 6 (5/9επ., 1 άσσος), Συναδινός (λ), Κολτσιάκης, Ρούσσης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3π. (2 μπλοκ, 1 άσσος), Στάροβιτς 17 (13/22επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι, 50%υπ., 6%αρ.), Ρανγκέλ 8 (8/14επ.), Ανδρεόπουλος Χαρ. 11 (8/12επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 57%υπ., 4%αρ.), Πανταλέων 4 (2/3επ., 2 μπλοκ), Ράπτης 17 (12/21επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι, 22%υπ., 4%αρ.) / Ζήσης (λ. – 50%υπ., 6%αρ.), Πελεκούδας 3 (2/2επ., 1 μπλοκ).