Αλύγιστα τα “φίνα” κορίτσια

Τον πρώτο τους αγώνα για την κανονική περίοδο της VolleyLeague έδωσαν πριν από λίγο οι γυναίκες του Παναθηναϊκού στο Βόλεϊ.

Τα “φίνα” κορίτσια κατάφεραν και κέρδισαν τον ΠΑΟΚ σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε ντέρμπι.

Με σκορ 3-2  πήραν την νίκη στο κλειστό γήπεδο του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι και σημειώνουν τους 2 πρώτους τους βαθμούς στην βαθμολογία.

Οι “πράσινες” παίκτριες ήταν εξαιρετικές, έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό στο παιχνίδι και υπερίσχυσαν επί της ομάδας του δικεφάλου του Βορρά.

Η ομάδα του Κυριάκου Καμπερίδη πήρε το πρώτο σετ με σκορ 25-20 και “άνοιξε” το παιχνίδι κάνοντας το 1-0.

Στο δεύτερο σετ,πήρε την νίκη με ιδιαίτερη ευκολία κερδίζοντας 25-14 σε ένα σετ που έδειξε πολύ πάθος και θέληση για να φύγει νικήτρια από τον πρώτο αγώνα του πρωταθλήματος.

Στο 3ο σετ, όμως, η ομάδα του ΠΑΟΚ “αφυπνίστηκε” και μείωσε τα σετ σε 2-1 με σκορ 25-19.

Το 4ο σετ βρήκε και πάλι την ομάδα  Μιχάλ Μάσεκ νικήτρια. Το Τριφύλλι προσπάθησε να γυρίσει το αποτέλεσμα και να κερδίσει, όμως δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε με σκορ 25-20, με τον ΠΑΟΚ να φέρνει το ματς ισόπαλο σε 2-2.

Στο tie-break ο Παναθηναϊκός έδειξε την δύναμή του και κατάφερε να κερδίσει με σκορ 15-11 τον δικέφαλο του Βορρά. Έφυγε από το γήπεδό του, προσθέτοντας 2 βαθμούς στην βαθμολογία της VolleyLeague και με την ψυχολογία να είναι τα “ύψη” για να συνεχίσουν δυναμικά και στα επόμενα ματς.

Τα “πράσινα” κορίτσια ήταν εξαιρετικά στο παιχνίδι και δεν σταμάτησαν να “παλεύουν” μέχρι τον τελευταίο πόντο.