Αναντολού Εφές – Παναθηναϊκός 88-69: Όλα στραβά στην Πόλη

Η προβληματική αμυντική λειτουργία των παικτών του Παναθηναϊκού, η απίθανη αστοχία τους, οι κακές επιλογές στην επίθεση και η έλλειψη εναλλακτικών λύσεων ήταν στοιχεία αρκετά για να φέρουν την ήττα για το Τριφύλλι από τον Αναντολού Εφές στην Πόλη με 88 – 69.

Τρίτη συνεχόμενη ήττα του Παναθηναϊκού στη Euroleague, το μυαλό πλέον στο μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ.

Πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού ο Ντουέιν Μπέικον (20 πόντοι, όλοι στο δεύτερο ημίχρονο), 13 πόντους σημείωσε ο Γουίλιαμς, 9 πόντους πέτυχε ο Γκριγκόνις στην επιστροφή του στα παρκέ.

Το παιχνίδι

Οι Πράσινοι δεν προσαρμόστηκαν γρήγορα στα δεδομένα του αγώνα, ο Μίτσιτς με οκτώ γρήγορους πόντους έκανε “ζημιά” στον Παναθηναϊκό, ενώ οι παίκτες του Τριφυλλιού προσπαθούσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό των γηπεδούχων στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι Τούρκοι απέκτησαν σταδιακά μία διαφορά και τη διατήρησαν μέχρι το τέλος της περιόδου (21-13).

Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα απέναντι στους Τούρκους και στην δεύτερη περίοδο, καθώς δεν λειτούργησε καλά η περιφερειακή του άμυνα, ενώ οι αργές επιστροφές επέστρεψαν στους Τούρκους να αυξήσουν τη διαφορά τους (42-26).
Παράλληλα ήταν σημαντικό το πρόβλημα που είχε ο Παναθηναϊκός και στην επίθεση. Οι πράσινοι δεν βρήκαν λύσεις, “μάτωναν” για κάθε πόντο και είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι το “υπερόπλο” του τριφυλλιού, Ντουέιν Μπέικον έμεινε δίχως πόντο στο πρώτο μέρος!

Παρά την “αφύπνιση” του Μπέικον και τους 14 πόντους που πέτυχε ο Αμερικανός στην τρίτη περιοδο, ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να πλησιάσει την Εφές. Οι κάκιστες διαιτητικές αποφάσεις, οι τραβηγμένες επιθετικές επιλογε των Πράσινων και το “βραχυκύκλωμα” στην άμυνα, επέτρεψε στους γηπεδούχους να διατηρήσουν διαφορά 19 πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-48).

Οι Πράσινοι δεν παρουσίασαν κάτι διαφορετικό στην τελευταία περίοδο, παρά τη φιλότιμη προσπάθεια τους. Οι Τούρκοι διαχειρίστηκαν καλά το παιχνίδι, εκμεταλλεύτηκαν την καλή τους βραδιά και πήραν μια σημαντική νίκη μετά από δύο ήττες.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 42-26, 67-48, 88-69

Eφές: Μπομπουά 11, Μπράιαντ 4, Γαζί, Κλάιμπερν 23, Τέιλορ 4, Πλάις 3, Μίτσιτς 19, Μπαγιέ 11, Ντάνστον 13

Παναθηναϊκός: Γουόλτερς 2, Λι 6, Παπαγιάννης 9, Γουίλιαμς 13, Γ. Καλαϊτζάκης, Μπέικον 20, Πονίτκα 4, Γκριγκόνις 9, Μαντζούκας 6