Ανατροπή με 10 παίκτες για τον Παναθηναϊκό Κ19

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-1 του Άρη στη Θεσσαλονίκη για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος Κ19. Οι “πράσινοι” προηγήθηκαν με τον Αθανασακόπουλο στο 27′, με τους “κίτρινους” να ισοφαρίζουν με πέναλτι του Μπακούτση στο 66′. Το Τριφύλλι, με δέκα ποδοσφαιριστές μετά την κόκκινη του Ηλιάδη στο πέναλτι του 1-1,κατάφερε να σκοράρει με τον Σιδερά στο 88′ και να πάρει τη νίκη με 2-1.

Το παιχνίδι ξεκίνησε μουδιασμένα με μονομαχίες στον χώρο του κέντρου και τις δύο ομάδες να μην δημιουργούν κάποια ευκαιρία. Από το δέκατο λεπτό και μετά, το ματς απέκτησε ρυθμό και ευκαιρίες, κυρίως από τη μεριά των φιλοξενούμενων.

Στο 10′ ο Αθανασακόπουλος ελευθερώθηκε έξω από την περιοχή του Άρη αλλά το σουτ του κατέληξε άουτ. Τρία λεπτά αργότερα ο Σερπέζης σούταρε περίπου από το ίδιο σημείο με τη μπάλα να καταλήγει και πάλι ψηλά άουτ.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 19′ με τον Μπαγκαλιάνη να αστοχεί με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή. Το Τριφύλλι απάντησε πέντε λεπτά αργότερα με την κεφαλιά του Καλομοίρη να αποκρούεται εντυπωσιακά από τον Παρίση.

Λίγο αργότερα ήρθε και το γκολ με το οποίο προηγήθηκε ο Παναθηναϊκός. Στο 27′ ο Σερπέζης σούταρε από το ημικύκλιο της περιοχής, ο Παρίσης απέκρουσε και στο ριμπάουντ Αθανασακόπουλος σκόραρε με ένα εντυπωσιακό γυριστό.

Ο ρυθμός στο τελευταίο τέταρτο του ημιχρόνου έπεσε και το 0-1 διατηρήθηκε στα εναπομείναντα λεπτά.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την ομάδα του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου να απειλεί με κεφαλιά του Σερπέζη, μετά από σέντρα του Σαμαρά. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να κάνει δύο τα τέρματά τους στο 63′ όταν ο Ηλιάδης γύρισε τη μπάλα παράλληλα στο ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ο Καλομοίρης βουτώντας για την προβολή δεν κατάφερε να βρει τη μπάλα όπως θα ήθελε, με αποτέλεσμα να παραμείνει το 0-1.

Τρία λεπτά αργότερα ήρθε η φάση που άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα. Ο Ηλιάδης ανέτρεψε τον Κριμιτζά στη μικρή περιοχή του Παναθηναϊκού λίγο πριν σουτάρει, με τον διαιτητή να σφυρίζει το πέναλτι και να αποβάλλει τον μέσο του Τριφυλλιού. Ο Μπακούτσης νίκησε τον Χριστογεώργο από την άσπρη βούλα και έκανε το 1-1.

Τα επόμενα λεπτά βρήκαν του φιλοξενούμενους να ψάχνουν να βρουν τα πατήματά τους. Ο προπονητής των “πράσινων” δεν άργησε να αναπροσαρμώσει τα σχέδιά του, μετατρέποντας τη διάταξη σε 3-4-2, με τους Ζαγαρίτη και Βαγιανίδη να αναλαμβάνουν τις πτέρυγες.

Μετά από το πεντάλεπτο τους αιφνιδιασμού το Τριφύλλι ανέλαβε και πάλι πρωτοβουλία εντός αγωνιστικού χώρου και έψαξε το γκολ της νίκης. Οι προσπάθειες απέδωσαν καρπούς στο 88′ όταν ο Αθανασακόπουλος βρήκε με σέντρα τον Σιδερά και ο στόπερ του Παναθηναϊκού με κεφαλιά έκανε το 1-2.

Παίζοντας πιο προσεκτικά στα τελευταία λεπτά, οι “πράσινοι” κατάφεραν να διατηρήσουν το αποτέλεσμα και να διευρύνουν το νικηφόρο σερί τους στο πρωτάθλημα.

Άρης (Καζάνας): Παρίσης, Μαρμαρίδης, Μέρο, Σεγκέργκης, Μπαγκαλιάνης, Τσαγκλίδης (83′ Βασιλόπουλος), Χατζηπιρπιρίδης (56′ Κριμιτζάς), Καράμπελας (63′ Σιούτας), Κοντοπούλης (56′ Κατσουλίδης), Μπακούτσης, Μπαλικτσής (63′ Καλαϊτζής)

Παναθηναϊκός (Συλαϊδόπουλος): Χριστογεώργος, Βαγιανίδης (85′ Τουρκοχωρίτης), Ζαγαρίτης, Σαντικάι, Σπίνος, Σερπέζης, Σαμαράς (85′ Καρβούνης), Ηλιάδης, Σούλτσε (62′ Νιάρχος), Αθανασακόπουλος, Καλομοίρης (73′ Σιδεράς)