Από… τριάρα σε τριάρα θα πετάω

Ο εξαιρετικός Παναθηναϊκός μετά από τις “τριάρες” σε Πανιώνιο και ΠΑΣ Γιάννινα, επικράτησε στο ΟΑΚΑ με 3-0 και του Ατρόμητου. Σκόρερ της νίκης του Τριφυλλιού ήταν οι Κουρμπέλης (4′), Σχένκεφελντ (67′) και Περέα (76′).

Οι “πράσινοι” μπήκαν στο παιχνίδι με το πόδι στο… γκάζι, δείχνοντας από την αρχή τις διαθέσεις τους. Η μπάλα γύριζε έξω από την περιοχή των φιλοξενούμενων από το πρώτο λεπτό και με την πρώτη καλή στιγμή του Τριφυλλιού ήρθε το 1-0. Ο Κουρμπέλης στο 4′ βρήκε χώρο λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή του Ατρόμητου και με εντυπωσιακό σουτ έστειλε τη μπάλα στο αριστερό “παραθυράκι” του Μέγερι.

Οι παίκτες του Γιώργου Δώνη συνέχισαν να πιέζουν μετά το γκολ και στο 6′ λίγο έλειψε να έρθει το 2-0. Ο Χατζηγιοβάνης έβγαλε μία πολύ έξυπνη πάσα στον Γιόχανσον που είχε “πατήσει” περιοχή,αλλά ο Σουηδός δεν βρήκε τη μπάλα για εκατοστά. Δευτερόλεπτα αργότερα,ο Χατζηγιοβάνης βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το πλασέ του αποκρούστηκε από τον Μέγερι. Με τον Παναθηναϊκό να… οσμίζεται αίμα, η επόμενη καλή στιγμή του Τριφυλλιού ήταν στο 8′ με το πλασέ του Μακέντα να αποκρούεται και πάλι από τον τερματοφύλακα του Ατρόμητου.

Οι φιλοξενούμενοι έκανα αισθητή την παρουσία για πρώτη φορά στο 19′ με τον Μανούσο να μην βρίσκει γεμάτα τη μπάλα από τη μικρή περιοχή και το σουτ του να καταλήγει άουτ, χωρίς να προβληματίσει τον Διούδη. Στο 21ο λεπτό ο Μακέντα βρέθηκε και πάλι σε θέση βολής αλλά το σουτ του κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σκοράρουν με τον Ιταλό φορ στο 27′, ωστόσο ο διαιτητής Κουμπαράκης ακύρωσε λανθασμένα το γκολ (μετά από χρήση του VAR),προκαλώντας την έντονη αντίδραση του Γιώργου Δώνη. Δύο λεπτά μετά το ημίωρο οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10, μετά από τη δεύτερη κίτρινη που είδε ο Κυβρακίδης. Η αναμέτρηση έχασε για λίγα λεπτά τον ρυθμό της, αλλά το Τριφύλλι… επέστρεψε με νέες ευκαιρίες στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους.

Ο Χατζηγιοβάνης με κεφαλιά ψαράκι στο 40′ και ο Δώνης με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 45′ έχασαν την ευκαιρία ναδώσουν προβάδισμα δύο τερμάτων στου πράσινους.

Ο Δώνης στο ημίχρονο απέσυρε τον Ανουάρ, περνώντας στη θέση του τον Νάγκι σε ένα πιο ορθολογικό σχήμα, με τον Ούγγρο και τον Χατζηγιοβάνη στις πτέρυγες. Το πρώτο 20λεπτο της επανάληψης κύλησε χωρίς κάποια ευκαιρία, με τον Παναθηναϊκό να κάνει λάθη στην ανάπτυξή του. Στο 61′ ο Γκάλο έκανε ένα σουτ από τον άξονα υπό καλές προϋποθέσεις, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Αυτό φάνηκε να είναι… καμπανάκι κινδύνου για τους “πράσινους” οι οποίοι από εκείνο το σημείο και μετά πέταγαν “φωτιές”.

Στο 67ο λεπτό ο Σχένκεφελντ με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 2-0, με τον Ζαχίντ να έχει εκτελέσει εκπληκτικά το φάουλ, βρίσκοντας τον Ολλανδό στο δεύτερο δοκάρι. Δύο λεπτά αργότερα ο Κουρμπέλης σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά ο κορυφαίος του Ατρόμητου, Μέγερι, κράτησε το σκορ στο 2-0.

Το… αναπόφευκτο ήρθε στο 76′. Ο Μακέντα βρήκε με παράλληλο γύρισμα τον Περέα με τον Κολομβιανό να σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα. Το σκορ θα μπορούσε να πάρει ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις, ωστόσο ο Μακέντα δύο φορές (77′,89′) και ο Κολοβός στο 80′ δεν κατάφεραν να βρουν στόχο,με το 3-0 να είναι το τελικό σκορ.

Μετά από τη νίκη αυτή ο Παναθηναϊκός έφτασε τους 31 βαθμούς παραμένοντας στην 4η θέση της βαθμολογίας. Πλέον βρίσκεται στο +5 από τον πέμπτο ΟΦΗ, ενώ ο Άρης που είναι έκτος επίσης με 26 υποδέχεται αύριο (23/1) την Ξάνθη.

Οι συνθέσεις:

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ινσούα, Δώνης, Κουρμπέλης, Ανουάρ (46’ Νάγκι), Ζαχίντ (68’ Περέα), Μακέντα, Χατζηγιοβάνης (70’ Κολοβός).

Ατρόμητος: Μέγερι, Κιβρακίδης, Γούτας, Καχίλα, Κατράνης, Μάντσον, Χαρίσης (46’ Μπουσούλατζιτς), Μανούσος (73’ Ούμπιδες), Ανδρούτσος (42’ Γκάλο), Ενσικουλού, Βέλλιος.