Απόλλων – Παναθηναϊκός 0-3: Έκαναν το… χρέος τους στη Ριζούπολη

Ο Παναθηναϊκός έκανε αυτό που έπρεπε στη Ριζούπολη, κερδίζοντας τον Απόλλωνα Σμύρνης με 3-0 στο πλαίσιο της 14ης εξ αναβολής αγωνιστικής της Super League.

Η νίκη ήρθε από την άσπρη βούλα, αφού Παλάσιος και Αϊτόρ ευστόχησαν από αυτή στο 14′ και στο 17′ και έδωσαν αέρα δύο τερμάτων στον Παναθηναϊκό. Το 3-0 ήρθε στο 88′ από αυτογκόλ του Μπαξεβανίδη.

Το καθάρισε με το… καλημέρα από την άσπρη βούλα

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Παναθηναϊκό. Μέσα σε δύο λεπτά οι «Πράσινοι» ευστόχησαν στα πέναλτι που κέρδισαν και έθεσαν τις βάσεις για το διπλό στη Ριζούπολη.

Στο 12′ ο Σάντσες έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Μπαξεβανίδης μάρκαρε άτσαλα τον Αϊτόρ στο δεύτερο δοκάρι και ο διαιτητής κατέδειξε την εσχάτη των ποινών. Ο Παλάσιος ανέλαβε την εκτέλεση, νίκησε τον Βέρχουλστ και άνοιξε το σκορ για τον Παναθηναϊκό. Αυτό ήταν το τρίτο εύστοχο για τον Αργεντινό στη σεζόν σε ισάριθμες εκτελέσεις.

Δύο λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 16ο λεπτό, ο Ιωαννίδης παίρνει την μπάλα στην περιοχή από πλάγιο του Σάντσες, τσιμπά την μπάλα και ο Κάστρο τον ανατρέπει με τον Ευαγγέλου να καταδεικνύει ξανά πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αϊτόρ, ο οποίος νίκησε εκ νέου τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων και διπλασίασε νωρίς – νωρίς τα τέρματα της ομάδας του.

Έπεσε πάνω σε έναν… κέρβερο

Ο Παναθηναϊκός είχε δύο ακόμα καλές ευκαιρίες να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ πριν την ανάπαυλα. Πρώτα με τον Γκατσίνοβιτς στο 32′, όταν ο Σέρβος προσποιήθηκε μέσα στην περιοχή, αλλά το τελείωμά του με το αριστερό εξουδετερώθηκε από τον Βέρχουλστ.

Ενώ τέλος, στο 37′, ο Αϊτόρ πάτησε με τακουνάκι στον Ιωαννίδη και αυτός έκανε το πλασέ, στο οποίο ο αντίπαλος τερματοφύλακας είχε και πάλι απάντηση.

Παρά το υπέρ του 2-0, ο Παναθηναϊκός έψαξε και τρίτο γκολ με την εκκίνηση του δεύτερου ημιχρόνου, όμως ο Βέρχουλστ ήταν ανίκητος.

Στο 53′ ο Γκατσίνοβιτς βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή έπειτα από σέντρα – διαβήτη του Χουάνκαρ, αλλά η κεφαλιά του δεν ήταν καλή και έφυγε άουτ. Στο 57′ ο Αϊτόρ πιάνει μία βολίδα, αλλά ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα έδιωξε σε κόρνερ (άουτ έδωσε ο Ευαγγέλου) με τα ακροδάχτυλα…

Πέντε λεπτά μετά, ο Παλάσιος έφυγε στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων έπιασε το πλασέ, αλλά ο Βέρχουλστ είπε και πάλι «όχι»!

Ροντέο

Τα τελευταία είκοσι λεπτά το παιχνίδι έχασε τη σοβαρότητά του, με τον Απόλλωνα να καταφέρνει να απειλήσει. Το έκανε με τον Παμλίδη για πρώτη φορά στο 78′. Το έκανε και με τον Ντάουντα ένα λεπτό αργότερα. Οι δύο αυτές στιγμές ήταν ό,τι καλύτερο είχαν να αναδείξουν οι γηπεδούχοι.

Ο Χατζηγιοβάνης έψαξε το γκολ σε τρεις περιπτώσεις όμως στάθηκε άτυχος και άστοχος. Τελικά, το 3-0 ήρθε από πόδια αντιπάλων και συγκεκριμένα από τον Μπαξεβανίδη στο 88′.

Απόλλων Σμύρνης (Φέστα): Βέρλχουστ, Ντομίνγκεζ, Ρόγκνε, Μπαξεβανίδης, Γιακιμόφσκι (Βιτλής 46′), Κάστρο (Παμλίδης 46′), Σίμπσαχ, Σλίβκα, Μαρτίνες, Τσιλούλης, Σίγκνιεβιτς (Ιωαννίδης 66′).

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Διούδης, Σάντσες, Βέλεθ (Σιδεράς 89′), Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Γκατσίνοβιτς (Χατζηγιοβάνης 72′), Βιγιαφάνιες (Κουρμπέλης 72′), Παλάσιος (Αλεξανδρόπουλος 89′), Αϊτόρ, Ιωαννίδης (Καρλίτος 76′).