Απρόσμενη “γκέλα” στην Τρίπολη για τους Νέους

Η ομάδα Κ19 του Παναθηναϊκού παρότι προηγήθηκε με 2-0 στην Τρίπολη του Αστέρα, εν τούτοις υπέστη μία… απρόσμενη ήττα με 3-2. Σκόρερ για του Πράσινους ήταν οι Καλός και Βολάκης, με τους γηπεδούχους ωστόσο να φέρνουν… τούμπα το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Το Τριφύλλι αγωνίστηκε με απουσίες στην Αρκαδία, με τους Μπιλάλ, Φρόκου και Συμεωνίδη να είναι απόντες. Οι Νέοι του Τριφυλλιού προηγήθηκαν με γκολ του Καλού στο 20′ μετά από εντυπωσιακή ατομική ενέργεια του επιθετικού του Τριφυλλιού. Δέκα λεπτά αργότερα, Ο Καλός σέρβιρε στον Βολακή, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 0-2.

Η εικόνα του ματς ωστόσο άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να μην απειλούν. Ο Αστέρας κατάφερε να κάνει την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Στο 80′ ο Ζούγλης με σουτ έξω απ’ την περιοχή μείωσε σε 1-2 και στο 85′ έπειτα από ατομική ενέργεια του Γκάτα η ομάδα της Τρίπολης ισοφάρισε. Η ολική ανατροπή επιτεύχθηκε για τους γηπεδούχους στο 89′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μιχόπουλου, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.

Οι Πράσινοι έτσι έχασαν την ευκαιρία να περάσουν μόνοι πρώτοι στη βαθμολογία της Superleague K19, παραμένοντας στους 15 βαθμούς, όσους έχει και ο Ατρόμητος με δύο ματς λιγότερα.

Αστέρας Τρίπολης: Γραμματικάκης, Γουσέτης (46′ Αϊντί), Χριστόπουλος, Γκρόζντανιτς (65′ Γκάτα), Θεοδωρίδης (81′ Καπέρδας), Προύντζος, Ζούγλης (88′ Τσιράκης), Ανανιάδης, Κωστέας, Μιχόπουλος, Αντωνάκης (65′ Λάσκαρης).

Παναθηναϊκός: Λίλο, Ζαφείρης (94′ Καμαρός), Παυλάκης, Προδρομίτης, Χαχούλης (76′ Τσεβάς), Κωστόπουλος (94′ Κυριόπουλος), Πορφυρόπουλος (65′ Λιατίφης), Καλοσκάμης, Τόρρα (65′ Νταμπίζας), Καλός, Βολάκης.