Άρης – Παναθηναϊκός 0-2: Ατσάλινος και αλύγιστος!

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να δυσκολεύτηκε στη Θεσσαλονίκη, ωστόσο κατόρθωσε να φύγει με το διπλό από την έδρα του Άρη.

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να δυσκολεύτηκε στη Θεσσαλονίκη, ωστόσο κατόρθωσε να φύγει με το διπλό από την έδρα του Άρη (0-2), σε παιχνίδι που διεξήχθη στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των play-off της Super League.

Οι Πράσινοι υπέφεραν από το σκληρό παιχνίδι των γηπεδούχων, “χάλασε” το μυαλό τους με την διαιτησία του Σκοπιανού Στάβρεφ, όμως βρήκαν τον δρόμο προς τη νίκη, παρά το γεγονός πως δεν εντυπωσίασαν με την εικόνα τους.

Ήρθε από τον πάγκο και σκόραρε ο Σπόραρ, πραγματοποίησε σωτήρια επέμβαση πάνω στη γραμμή στο 90′ ο Γεντβάι, “κλείδωσε” το ματς, έπειτα από αυτογκόλ του Μπράμπετς στις καθυστερήσεις το Τριφύλλι.

Το πλάνο του Τερίμ

Με δύο αλλαγές σε σχέση με το πρόσφατο παιχνίδι με αντίπαλο την ΑΕΚ παρατάχθηκε ο Παναθηναϊκός.

Την εστία του Τριφυλλιού υπερασπίστηκε ο Ντραγκόφσκι, ενώ στην άμυνα ξεκίνησαν οι Χουάνκαρ, Γεντβάι, Ακαϊντίν και Βαγιαννίδης. Στη μεσαία γραμμή ως “εξάρι” κινήθηκε ο Αράο, ο Τσέριν τοποθετήθηκε λίγο πιο μπροστά, ενώ ελεύθερο ρόλο είχε ο Μπακασέτας. Τέλος, στην επίθεση, φανέλα βασικοί είχαν οι Μπερνάρ (αριστερά), Παλάσιος (δεξιά) και Ιωαννίδης (κορυφή).

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Χωρίς κάποια αξιοσημείωτη στιγμή κύλησαν τα πρώτα λεπτά του ματς, με τους γηπεδούχους να απειλούν με μακρινό σουτ του Μορόν στο 12’.

Ένα λεπτό αργότερα, το Τριφύλλι απάντησε στην ευκαιρία του Άρη, με ένα σουτ του Ιωαννίδη, το οποίο πέρασε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Στο 16’, η εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα πέρασε λίγο άουτ, την ώρα που στο 18ο λεπτό, η κεφαλιά του Ιωαννίδη δεν βρήκε εστία.

Οι Πράσινοι είχαν αρκετά νεύρα από τον διαιτητή Στάβρεφ και τα σκληρά μαρκαρίσματα των παικτών του Άκη Μάντζιου και αυτό φαινόταν και στις κινήσεις τους στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 33ο λεπτό του αγώνα, ο Άρης κέρδισε φάουλ σε πολύ καλό σημείο, με τον Φαμπιάνο να εκτελεί συρτά και τον Ντραγκόφσκι να μπλοκάρει σταθερά.

Ο Παλάσιος στην καλύτερη ενέργειά του στο παιχνίδι, εκτέλεσε διαγώνια στο 37’, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Στην “επανάληψη” ο Τερίμ διαφοροποίησε τον σχηματισμό (3-5-2) και πέρασε στο ματς τον Σπόραρ στη θέση του Παλάσιος.

Ο Σλοβένος λίγο έλειψε να βρει δίχτυα στο 61ο λεπτό, όταν ο Βαγιαννίδης γύρισε μέσα στην περιοχή, με τον επιθετικό των Πράσινων να μην προλαβαίνει.

Κι όμως, ένα λεπτό μετά, έπειτα από κλέψιμο του Μπερνάρ, ο Σπόραρ υποδέχτηκε την μπάλα και πλάσαρε ιδανικά, για το 1-0 του Παναθηναϊκού!

Το Τριφύλλι είχε προηγηθεί, ωστόσο δεν κρατούσε αρκετά την μπάλα, με αποτέλεσμα οι “κίτρινοι” να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο.

Στο 85ο λεπτό, ο Γεντβάι βρήκε με άσχημο τρόπο την μπάλα, η οποία κινήθηκε προς την εστία του Ντραγκόφσκι, με τον Πολωνό να απομακρύνει.

Ο Κροάτης στόπερ “έσωσε” τον Παναθηναϊκό στο 90’, όταν έπειτα από κεφαλιά του Ανσαριφάρντ, η μπάλα πέρασε από τον Ντραγκόφσκι, με τον Γεντβάι να απομακρύνει επάνω στη γραμμή!

Και στο 92’, ο Παναθηναϊκός “κλείδωσε” το τρίποντο, όταν μετά από σέντρα του Μλαντένοβιτς, ο Τζούρισιτς εκτέλεσε, ο Κουέστα απέκρουσε, όμως στη συνέχεια, η μπάλα κόντραρε στον Μπράμπετς, ο οποίος άθελά του, την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΑΡΗΣ (Ακης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάγιο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Φεράρι, Ζιλ (59’ Βερστράτε), Νταρίντα (73’ Τζούρασεκ), Σουλεϊμάνοφ, Γκαρθία (73’ Φετφατζίδης), Σαβέριο (73’ Ανσαριφάρντ), Μορόν.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδης, Ακαϊντίν, Γεντβάι, Χουάνκαρ (77’ Μλαντένοβιτς), Αράο, Τσέριν, Μπακασέτας (88’ Μαντσίνι), Παλάσιος (46’ Σπόραρ), Ιωαννίδης (92’ Βέρμπιτς), Μπερνάρ (77’ Τζούρισιτς).