Άρης – Παναθηναϊκός 1-2: Παλικαρίσια ανατροπή από τους “πράσινους μουτσάτσος”

Δήλωση… τίτλου έκανε ο Παναθηναϊκός στη Θεσσαλονίκη, κερδίζοντας 2-1 τον Άρη με ανατροπή και διατηρεί τη θέση του στην κορυφή της βαθμολογικής κατάταξης.

Πρώτο γκολ του Μαντσίνι με την “πράσινη” φανέλα, ο Παλάσιος έσπασε την “κακοδαιμονία” και σημείωσε το νικητήριο τέρμα των Πράσινων στο 86ο λεπτό.

Καλή η διαχείριση του αγώνα από τον Γιοβάνοβιτς σε ένα “κλειστό” παιχνίδι, πολύτιμο το “τρίποντο” που κατέκτησε ο Παναθηναϊκός στο “Κλ. Βικελίδης” στην προσπάθεια που κάνει για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Τραυματίστηκε ο Χουάνκαρ, συμπλήρωσε κάρτες ο Σάρλια.

Το πλάνο του Γιοβάνοβιτς

Σε σχηματισμό 1-4-3-3 παρέταξε ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς τον Παναθηναϊκό στο “Κλ. Βικελίδης”. Ο Μπρινιόλι βρέθηκε κάτω από τα γκολπόστ του Τριφυλλιού, στην άμυνα ήταν οι Χουάνκαρ (αριστερά), Σάρλια, Σχένκεφελντ και Βαγιαννίδης, ενώ στη μεσαία γραμμή οι Πράσινοι αγωνίστηκαν με δύο “κόφτες” (Πέρεθ, Κουρμπέλη) και ένα “οκτάρι” (Τσέριν.

Στο αριστερό άκρο της επίθεσης βρέθηκε ο Μπερνάρ, στο δεξί ο Μαντσίνι και ο Ιωαννίδης στην κορυφή της επίθεσης του Παναθηναϊκού.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στην πρώτη απειλητική επίσκεψη του Άρη στα καρέ του Παναθηναϊκού, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σκοράρουν. Στο 10ο λεπτό ο Οντουμπάτζο έκανε την ατομική ενέργεια και το σουτ με το αριστερό, η μπάλα κόντραρε στο πόδι του Σάρλια, άλλαξε πορεία και βρέθηκε στα δίχτυα του Παναθηναϊκού για το 1-0.

Οι Πράσινοι θέλησαν να απαντήσουν άμεσα και στο 13ο λεπτό έχασαν σπουδαία ευκαιρία με σουτ του Μαντσίνι και επέμβαση του Κουέστα.

Στο 17′ ο Καμαρά έκανε το σουτ και η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Μπρινιόλι, ενώ στο 27ο λεπτό και πάλι οι γηπεδούχοι απείλησαν με σουτ του Καμαρά μέσα από την περιοχή.

Στο 31ο λεπτό ήταν η σειρά του Παναθηναϊκού να κάνει αισθητή την παρουσία του με κεφαλιά του Κουρμπέλη μετά από κόρνερ του Μπερνάρ και τη μπάλα να περνάει εκτός γηπέδου, ενώ στο 36ο λεπτό ήρθε το γκολ της ισοφάρισης για τη Τριφύλλι.

Μετά από μακρινή πάσα του Περεθ, ο Ιωαννίδης πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή, με μια απίθανη ενέργεια “χόρεψε” την άμυνα του Άρη και την κατάλληλη στιγμή μοίρασε στον Μαντσίνι, ο οποίος με πλασέ έκανε το 1-1. Ο Αργεντινός δεν πανηγύρισε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Παναθηναϊκού ως ένδειξη σεβασμού στην πρώην του ομάδα, ενώ σχημάτισε και το “Α” με τα δάκτυλα του, αφιερώνοντας το τέρμα στον αδικοχαμένο Άλκη.

Μετά από σέντρα του Μαντσίνι στο 51ο λεπτό, ο Ιωαννίδης πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα πάνω από την εστία του Κουέστα.

Στο 60ο λεπτό και σε ένα χρονικό σημείο που ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο στο παιχνίδι, ο Πάλμα έκανε το σουτ από διαγώνια θέση και ο Μπρινιόλι με επέμβαση έστειλε τη μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου.

Ο Παναθηναϊκός είχε άλλη μια καλή στιγμή στο 80ο λεπτό με σουτ του Παλάσιος, ενώ η ανατροπή ήρθε για τους Πράσινους στο 86ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Παλάσιος έκανε το πλασέ, η μπάλα πήρε μια περίεργη τροχιά και βρέθηκε στα δίχτυα του Άρη για το 2-1!

Άρης – Παναθηναϊκός 1-2

Σκόρερ: 10′ Οντουμπάτζο – 36′ Μαντσίνι, 86′ Παλάσιος
Κίτρινες κάρτες: 83′ Σάρλια