Άρης – Παναθηναϊκός 2-0: Με τέτοια λάθη δεν… ΠΑΟ για πρωτάθλημα

Ο Παναθηναϊκός “πλήρωσε” τα… παιδικά του λάθη απέναντι στον Άρη, ηττήθηκε με 2-0 στο “Κλ. Βικελίδης” και είδε τους “διώκτες” του στη βαθμολογία της Super League, να μειώνουν τη διαφορά στον έναν βαθμό.

Ύστερα από επτά παιχνίδια που ήταν αήττητος, ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε κατώτερος των προσδοκιών στη Θεσσαλονίκη και “τιμωρήθηκε” από τον Άρη (2-0).

Οι Πράσινοι πλήρωσαν τα τραγικά λάθη τους και είδαν το +4, να μετατρέπεται σε +1 στη βαθμολογία του πρωταθλήματος. Κακή εμφάνιση από όλους τους ποδοσφαιριστές του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, οι οποίοι έχασαν το “μαξιλαράκι” των τεσσάρων βαθμών. Δεύτερο τραγικό λάθος μέσα σε 17 ημέρες από τον Μπρινιόλι, ο οποίος… χάρισε το πρώτο γκολ στους γηπεδούχους, δεν αγωνίστηκαν καθόλου οι Βιλένα και Παλάσιος!

Το πλάνο του Γιοβάνοβιτς

Με τον Μπρινιόλι κάτω από τα δοκάρια και τους Μλαντένοβιτς, Γεντβάι, Σχένκεφελντ και Κώτσιρα – από τα αριστερά στα δεξιά στην άμυνα – ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός. Στη μεσαία γραμμή βασικοί ήταν οι Αράο και Τσέριν, ενώ πιο ελεύθερο ρόλο είχε ο Μπερνάρ. Στο αριστερό “φτερό” αγωνίστηκε ο Βέρμπιτς, στο δεξί ο Μαντσίνι και στην κορυφή της επίθεσης ο Ιωαννίδης.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να επιβάλλει από το ξεκίνημα τον ρυθμό του. Το Τριφύλλι είχε την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του αγώνα, ωστόσο δεν κατάφερε να δημιουργήσει φάσεις στα πρώτα λεπτά.

Στο 10’, ο Μπερνάρ εκτέλεσε φάουλ και ο Μορόν έδιωξε προ του Γεντβάι, την ώρα που ο Κουέστα ήταν εκτός φάσης, αφού ο Ισπανός πραγματοποίησε λανθασμένη έξοδο.

Στο 21ο λεπτό, το Τριφύλλι είχε την μεγαλύτερη ευκαιρία του στο πρώτο μέρος. Ο Ιωαννίδης συνδυάστηκε άψογα με τον Βέρμπιτς και μπήκε στην περιοχή, όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον Κουέστα σε τετ α τετ.

Σταδιακά οι γηπεδούχοι, άρχιζαν να ισορροπούν την κατοχή της μπάλας, με αποτέλεσμα ο ρυθμός του αγώνα να γίνεται πιο υψηλός. Σε εκείνο το σημείο, δεν έλειψαν και τα λάθη από τους Πράσινους.

Μάλιστα, στο 31’ ο Κώτσιρας υπολόγισε λανθασμένα την πορεία της μπάλας, ο Παναγίδης εκμεταλλεύτηκε το λάθος του 30χρονου, έκλεψε και εκτέλεσε μέσα από την περιοχή, ωστόσο ο Μπρινιόλι έσωσε με τα πόδια.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Ιωαννίδης έφυγε από κανονική θέση και εκτέλεσε από δύσκολη γωνία, με τον Κουέστα να απομακρύνει σε κόρνερ.

Στο 37ο λεπτό, οι Πράσινοι συνδυάστηκαν υπέροχα έξω από την περιοχή του Άρη, ο Μπερνάρ ήταν ο τελικός αποδέκτης, ο οποίος σούταρε, με τον Ισπανό γκολκίπερ του Άρη να παραχωρεί νέο κόρνερ.

Και σε μία… ανύποπτη φάση στο 43’, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω στο σκορ, εξαιτίας ενός τραγικού λάθους του Μπρινιόλι. Ο Ιταλός υποδέχτηκε την μπάλα μπροστά στην εστία του, καθυστέρησε να απομακρύνει, με αποτέλεσμα να κλέψει ο Μορόν και να σκοράρει σε κενή εστία.

Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς επιχείρησε να απαντήσει στο 46’, με τον Μπερνάρ να μπαίνει επικίνδυνα στην περιοχή, αλλά το σουτ του να περνάει απελπιστικά άουτ.

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός απείλησε πρώτος, με την κεφαλιά του Γεντβάι στο 53ο λεπτό, η οποία κατέληξε στην αγκαλιά του Κουέστα.

Στο 60’, ο Τσέριν μπήκε κατά μέτωπο και σούταρε, με την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ, ενώ λίγο αργότερα ο Ιωαννίδης δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στην εστία του Κουέστα.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάρισε, όμως δεν τα κατάφερε και στο 72ο λεπτό, ο Άρης πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων. Οι “κίτρινοι” εκμεταλλεύτηκαν τα αμυντικά “κενά” του Τριφυλλιού, με τον Μενέντες να παίρνει το… ριμπάουντ, ύστερα από απόκρουση του Μπρινιόλι και να διαμορφώνει το 2-0.

Από εκείνο το σημείο και μετά, ο Παναθηναϊκός γινόταν ολοένα και χειρότερος. Άνευροι και απελπισμένοι οι Πράσινοι έδειχναν να έχουν… αποχωρήσει από τον αγωνιστικό χώρο.

Στο 86’, ο Ιωαννίδης έκανε την προβολή, αλλά ο Κουέστα μπλόκαρε εύκολα, ενώ ίδια κατάληξη είχε και η εκτέλεση του Γεντβάι στο 88ο λεπτό.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Μορόν λίγο έλειψε να κάνει το 3-0, όμως ο Μπρινιόλι απέκρουσε, την ώρα που ο Βαγιαννίδης δεν κατάφερε να μειώσει στην τελευταία φάση του αγώνα.

Άρης – Παναθηναϊκός 2-0

Σκόρερ: 43′ Μορόν, 72′ Μενέντες.

Διαιτητής: Γκουστάβο Κορέια.

ΑΡΗΣ (Ακης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μοντόγια, Βερστράτε, Ζουλ (70’ Τζούρασεκ), Νταρίντα (90+4’ Πάρντο), Παναγίδης (63’ Μενέντεζ), Σουλεϊμάνοφ (90+3’ Καρλσον), Μορόν (90+4’ Ζαμόρα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας (74’ Βαγιαννίδης), Σένκεφελντ, Γέντβαϊ (90+2’ Πέρεθ), Μλαντένοβιτς, Τσέριν, Αράο, Μπερνάρ, Μαντσίνι (75’ Σπόραρ), Ιωαννίδης, Βέρμπιτς (61’ Τζούρισιτς).