Άρης – Παναθηναϊκός 69-65: “Θλίψη” ξανά στο “Αλεξάνδρειο”

Ο Παναθηναϊκός έκανε μία πολύ άσχημη εμφάνιση και ηττήθηκε στη Θεσσαλονίκη από τον Άρη με 69-65, στη πρώτη αγωνιστική της Basket League, όπως ακριβώς και πέρυσι στη πρεμιέρα της διοργάνωσης. Οι “πράσινοι” πλήρωσαν το πολύ κακό πρώτο ημίχρονο.

Το Τριφύλλι είχε ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο, σε άμυνα και επίθεση, στο οποίο πέτυχε μόλις 20 πόντους και βρέθηκε να χάνει με 29-20. Στην επανάληψη ο Άρης μπήκε ξανά δυνατά και πήρε προβάδισμα μέχρι και με 15 πόντους (35-20). Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να αντιδράσει και παίρνοντας ρυθμό από την άμυνα του έκανε ένα επιμέρους 23-7, ενώ προηγήθηκε με 42-43 λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου με δύο εύστοχες βολές του Γουίλιαμς. Από αυτό το σημείο και έπειτα το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τον Άρη να παίρνει τη νίκη με 69-65 καθώς οι “πράσινοι” δεν κατάφεραν να κυριαρχήσουν.

Μοιραίος για τον “Εξάστερο” έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς, ήταν ο Λευτέρης Μποχωρίδης, καθώς ο Θεσσαλονικιός γκαρντ δέχτηκε ένα προσωπικό καλάθι από τον Χάγκινς 28 δευτερόλεπτα πριν το τέλος για το 68-65, ενώ στη συνέχεια υπέπεσε σε παράβαση βημάτων, στην πιο κρίσιμη επίθεση του Παναθηναϊκού σε όλο το ματς.

Οι “πράσινοι” νωρίτερα είχαν επιστρέψει από το 63-58 με 5 πόντους από τους Παπαγιάννη και Γκριγκόνις, όμως οι γηπεδούχοι είχαν καλύτερες επιλογές στα δύο τελευταία λεπτά του αγώνα και έτσι έφτασαν σε αυτή τη νίκη.

Για τους φιλοξενούμενους,, οι οποίοι ήταν για μία ακόμη φορά απελπιστικά άστοχοι πίσω από τα 6.75, ξεχώρισαν οι Λι, Παπαγιάννης και Γκριγκόνις, οι οποίοι σημείωσαν αμφότεροι από 10 πόντους. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αναδείχθηκε ο Γκούντγουιν, ο οποίος σημείωσε 19 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 29-20, 45-45, 69-65.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 8 (2/5 τρίποντα), Γκούντγουιν 19 (9/13 δίποντα, 1/4 βολές, 12 ριμπάουντ), Νότε 13 (4/14 σουτ, 3/4 βολές), Νετζήπογλου 2, Χάγκινς 11 (1/6 τρίποντα, 8 ασίστ, 5 λάθη), Σανόγκο 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 8 (1 τρίποντο, 4 ασίστ, 4 λάθη), Σχίζας 3 (1), Φίλλιος, Σιδηροηλίας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Παπαγιάννης 10 (5/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Άντριους 7 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Πονίτκα 8 (3/4 δίποντα, 2/5 βολές), Γκριγκόνις 10 (3/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Π. Καλαϊτζάκης, Λι 10 (2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 λάθη, 4 κλεψίματα), Μποχωρίδης 3 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μαντζούκας, Γκουντάιτις 2.

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 19/41 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 7/13 βολές, 39 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 16 επιθετικά), 11 ασίστ, 18 λάθη, 11 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 16/19 δίποντα, 8/28 τρίποντα, 9/19 βολές, 29 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 4 επιθετικά), 16 ασίστ, 19 λάθη, 8 κλεψίματα, 5 μπλοκ.