Άρης – Παναθηναϊκός: To στοιχείο που κρίνει τον νικητή τα τελευταία χρόνια

Ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει αύριο (20/3) τον Άρη στη Θεσσαλονίκη (19:00 live από το Trifilara.gr), σε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των πλέι οφ.

Οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς καλούνται να δείξουν μεγάλη προσοχή στο πρώτο εικοσάλεπτο της αναμέτρησης, αφού όπως έχει αποδειχθεί από τα ματς των δύο ομάδων στο πρόσφατο παρελθόν, το σκορ που διαμορφώνεται ως το συγκεκριμένο χρονικό σημείο μας δείχνει και τον τελικό νικητή, στην πλειοψηφία των αγώνων.

Για την ακρίβεια, οι δύο ομάδες έχουν δώσει 6 παιχνίδια στη Θεσσαλονίκη από το 2018 και έπειτα, όταν οι “κίτρινοι” επέστρεψαν στην Super League. Στα τρία εξ αυτών, η ομάδα που κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο πρώτο εικοσάλεπτο αναδείχθηκε νικήτρια, ενώ το περσινό ματς των πλέι οφ, έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα.

Αξίζει μάλιστα να σημειωθεί ότι κάτι ανάλογο λίγο έλειψε να συμβεί και στο πρώτο ματς των δύο ομάδων μετά την επιστροφή του Άρη στην μεγάλη κατηγορία, ωστόσο οι “πράσινοι” κατάφεραν να σώσουν τον βαθμό της ισοπαλίας, ισοφαρίζοντας με εκτέλεση πέναλτι του Χατζηγιοβάνη στο 90′. Οι γηπεδούχοι είχαν πάρει το προβάδισμα με τέρμα του Γιουνές στο 16′.

Πάμε όμως να τα δούμε αναλυτικά:

Τα ματς που το αποτέλεσμα του πρώτου εικοσαλέπτου έμεινε ως το τέλος:

Άρης – Παναθηναϊκός 4-0 (κανονική περίοδος σεζόν 2019/2020): Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Φετφατζίδη στο 19′

Άρης – Παναθηναϊκός 0-1 (κανονική περίοδος σεζόν 2020/2021) : To γκολ που έκρινε την αναμέτρηση ήρθε από τον Καμπετσή στο 9′

Άρης – Παναθηναϊκός 0-0 (πλέι οφ σεζόν 2020/2021) : Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να σκοράρουν νωρίς και έτσι το 0-0 έμεινε ως το τέλος

Άρης – Παναθηναϊκός 1-0 (κανονική περίοδος σεζόν 2021/2022): To μοναδικό γκολ του αγώνα ήρθε από τον Καμαρά στο 9″

Τα δύο παιχνίδια που δεν ίσχυσε αυτός ο κανόνας:

Άρης – Παναθηναϊκός 1-1 (κανονική περίοδος σεζόν 2018/2019): Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Γιουνές στο 16′, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Χατζηγιοβάνη στο 90′

Άρης- Παναθηναϊκός 0-1 (πλέι οφ σεζόν 2019/2020): To γκολ που έκρινε το ματς σημειώθηκε με κεφαλιά του Δημήτρη Κολοβού στο 74′