Aρμάνι Μιλάνο-Παναθηναϊκός 75-54: Άντεξαν για ένα ημίχρονο οι “πράσινοι”

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε όσο μπορούσε στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Αρμάνι Μιλάνο (για την 15η αγωνιστική της Euroleague) παρά την απουσία του Νεμάνια Νέντοβιτς, ωστόσο κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ μόνο για ένα ημίχρονο. Και αυτό γιατί στο δεύτερο  μέρος η άμυνά του δεν μπόρεσε να περιορίσει τους Ιταλούς  όπως το πρώτο, ενώ στην επίθεση ήταν απελπιστικά άστοχος σε όλο το ματς. Έτσι οι γηπεδούχοι βρήκαν πολλές λύσεις και επικράτησαν εύκολα με 75-54.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά για το “τριφύλλι”, με τους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη να αποδίδουν εξαιρετικά στην άμυνα καταφέρνοντας να κρατήσουν την ιταλική ομάδα μόλις στους 15 πόντους σε αυτό το διάστημα. Την ίδια ώρα εκείνοι στηριζόμενοι κυρίως στον Νταρίλ Μέικον σημείωσαν 19 και απέκτησαν ένα μικρό προβάδισμα.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι χέρι και στην δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να κατορθώνουν να πάρουν μία πολύ μικρή διαφορά στο τελευταίο λεπτό, όταν και διαμόρφωσαν το 33-29. Με αυτό το σκορ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Για το “τριφύλλι” ο Μέικον ήταν ο κορυφαίος σε αυτό το διάστημα, σημειώνοντας 9 πόντους, ενώ από πλευράς Αρμάνι ξεχώρισε ο Ντάνιελς επίσης με 9.

Στην τρίτη περίοδο η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην με τους Ιταλούς να τρέχουν αμέσως ένα 12-0 σερί και να μετατρέπουν το 33-29 και 45-29. Χαρακτηριστικό είναι ότι οι “πράσινοι” κατάφεραν να σκοράρουν για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος μετά από τέσσερα λεπτά παιχνιδιού, με δύο βολές του Ντάριλ Μέικον. Έκτοτε η ελληνική ομάδα απάντησε με ένα δικό της 8-0, για το 45-37 με τρίποντο του Έβανς, ωστόσο αυτή ήταν η τελευταία φορά που η διαφορά έπεσε σε μονοψήφιο νούμερο,  καθώς οι Ιταλοί πάτησαν γκάζι και ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο μπροστά με 57-42.

Στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου το “τριφύλλι” προσπάθησε να αντεπιτεθεί ωστόσο οι γηπεδούχοι είχαν την απάντηση, καταφέρνοντας να αυξήσουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά για το τελικό 75-54.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 33-29, 57-42, 75-54

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Πρίφτης) Πέρι 7 (1), Μέικον 14 (1), Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης 3 (1), Καββαδάς, Παπαπέτρου 5 (1), Κασελάκης 6 (2), Ουάιτ 6 (1), Αβδάλας, Έβανς 5 (1), Μαντζούκας, Σαντ-Ρος 4

Αρμάνι Μιλάνο (Έτορε Μεσίνα): Mέλι 9 (3), Γκραντ,  Ροντρίγκεζ 6 (2), Ταρζέφσκι, Ρίτσι, Χολ 19 (3), Ντιλέινι 7, Ντάνιελς 9 (1), Σίλντς 9 (1), Χάινς 14, Μπέντιλ, Ντατόμε