“Ασθενής” Παναθηναϊκός, 0-0 με τον Αστέρα (vid)

Ο δεύτερος γύρος του πρωταθλήματος, άρχισε όπως και ο πρώτος για τον Παναθηναϊκό: με κακή εμφάνιση και στραβοπάτημα. Με ισοπαλία 0-0 με τον Αστέρα Τρίπολης στο «Απόστολος Νικολαΐδης» και με δύο χαμένους βαθμούς, που απομακρύνουν ακόμα περισσότερο την τετράδα. Διότι τα ματς στην κανονική διάρκεια είναι λίγα και τα περιθώρια έχουν στενέψει υπερβολικά.

Ασφαλώς, ο Παναθηναϊκός έχει τα ελαφρυντικά των απουσιών. Ο «άξονας» του έλειπε (Βιγιαφάνιες- Κουρμπέλης – Μαουρίσιο), οι παίκτες δεν προπονήθηκαν για δύο μέρες πριν το ματς και προετοιμασία δεν έγινε. Άρα, η εικόνα της ομάδας εξηγείται ως ένα βαθμό.

Όσον αφορά τα αγωνιστικά οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο καλά στο γήπεδο χωρίς όμως να καταφέρουν να απειλήσουν την εστία του Διούδη. Η ομάδα του Ράσταβατς είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά η πίεση δεν απέφερε καρπούς στο πρώτο 15λεπτο. Η πρώτη φάση του αγώνα ήταν για τον Αστέρα, με τον Σουάρεθ να απειλεί με ανάποδο ψαλίδι ύστερα από την εκτέλεση κόρνερ του Ριέρα. Στο 20’ και πάλι ευκαιρία για τους Αρκάδες, όμως ο Ριέρα δεν έκανε καλό κοντρόλ και την μπάλα μπλόκαρε εύκολα ο Διούδης.

Στο 33΄οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μετά την εκτέλεση φάουλ του Ρεγκίς, όμως ο Μπαράλες υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ και έτσι το γκολ ακυρώθηκε. Ο Παναθηναϊκός απείλησε για πρώτη φορά στο 38΄. Ο Αϊτόρ εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά ο Πούγγουρας νίκησε τους πάντες στον αέρα, αλλά η κεφαλιά του πέρασε άουτ. Το πρώτο μέρος έκλεισε με φάση για τον Παναθηναϊκό. Ο Αϊτόρ έκανε ωραία επέλαση από τα δεξία, έσπασε τη μπάλα μέσα στην περιοχή, αλλά το πλασέ του Χατζηγιοβάνη πέρασε λίγο άουτ από την εστία του Παπαδόπουλου.

Δεύτερο ημίχρονο

Ο Αστέρας Τρίπολης ήταν αυτός που απείλησε πρώτος και στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 47’. Ο Ριέρα εκμεταλλεύτηκε την κακή απομάκρυνση του Διούδη, αλλά ο Έλληνας γκολκίπερ απέκρουσε το σουτ του Ισπανού.

Στο 51’ ο Καρλίτος βρέθηκε μπροστά από τον Παπαδόπουλο, αλλά αστόχησε. Πάντως ο βοηθός σήκωσε τη σημαία και ο διαιτητής καταλόγισε οφσάιντ. Στο ίδιο μοτίβο με το πρώτο ημίχρονο συνεχίστηκε και το δεύτερο μέρος. Ο Αστέρας είχε την κατοχή της μπάλας, ενώ οι «πράσινοι» είχαν ξεκάθαρο πρόβλημα ανάπτυξης. Πράγμα λογικό μετά τις πολλές απουσίες στον άξονα.

Στο 71’ και το 80’ οι Αρκάδες απείλησαν εκ νέου σε 2 περιπτώσεις. Αρχικά ο Μπαράλες έκανε την διαγώνια πάσα προς το πέναλτι, όμως ο Φερνάντεζ πλάσαρε άουτ. Ενώ στο 80΄ο Διούδης κράτησε όρθιο τον Παναθηναϊκό, καθώς απέκρουσε το σουτ εντός περιοχής του Καπίγια. Στα τελευταία λεπτά και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να βρουν ευκαιρίες για να σκοράρουν, αλλά δεν βρήκαν αρκετούς χώρους.

Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός ως απόδοση δεν έπεισε ότι εξάντλησε τις δυνάμεις του. Ένα σύνολο που υστερούσε σε πολλά πράγματα, με μόλις δύο ευκαιρίες, του Πούγγουρα και του Χατζηγιοβάνη. Πλέον ο Παναθηναϊκός πρέπει να αναπροσαρμόσει τους στόχους του και να διασφαλίσει τη συμμετοχή του στα Play Off με την ελπίδα εκεί να αλλάξει την κατάσταση.

Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι) : Διούδης, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Καρλίτος (76′ Μακέντα), Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης (65′ Ιωαννίδης), Αϊτόρ (82′ Αθανασακόπουλος), Πούγγουρας, Ζαγαρίτης, Αλεξανδρόπουλος.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Αλβάρες, Σουάρεθ, Καστάνιο, Βαλιέντε, Μουνάφο (90′ Μπόρχα Φερνάντεθ), Σίτο (63′ Καπίγια), Ριέρα (63′ Λουίς Φερνάντεθ), Κρέσπι (87′ Τιλίκα), Μπαράλες.