Ατρόμητος – Παναθηναϊκός 0-2: Πρόκριση κόντρα σε όλους!

Κόντρα σε όλους και σε όλα, ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε!

Ο Παναθηναϊκός του Φατίχ Τερίμ αντιστάθηκε στις απίθανες διαιτητικές αποφάσεις, γκρέμισε το… πούλμαν του Ατρόμητου και την αμφισβήτηση και με γκολ του Μλαντένοβιτς στο 95′ κέρδισε 2-0 στο Περιστέρι, κατακτώντας την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Παλικαρίσια εμφάνιση από τους Πράσινους, φοβερός ο Ρουμπέν Πέρεθ, επόμενος αντίπαλος του Τριφυλλιού ο ΠΑΟΚ στους “4” της διοργάνωσης.

Το πλάνο του Τερίμ

Ο Ντραγκόφσκι υπερασπίστηκε την εστία του Παναθηναϊκού, στην άμυνα αγωνίστηκαν οι Μλαντένοβιτς (αριστερά), Ούγκο, Ακαϊντίν (στόπερ), Κώτσιρας (δεξιά), στη μεσαία γραμμή οι Πέρεθ, Τσέριν, σε ελεύθερο ρόλο ο Μπακασέτας, στις πτέρυγες της επίθεσης οι Μπερνάρ (αριστερά), Παλάσιος (δεξιά) και ο Γερεμέγεφ στην κορυφή.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι Πράσινοι έχασαν την πρώτη τους ευκαιρία στο 5ο λεπτό. Ο Μπακασέτας εκτέλεσε το φάουλ και ο Πέρεθ πήρε την κεφαλιά με τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 28ο λεπτό με σουτ του Αντζιέλσκι μέσα από την περιοχή, ενώ οι Πράσινοι συνέχισαν να πιέζουν τον Ατρόμητο και βρήκαν το γκολ στο 36ο λεπτό.

Μετά την εκτέλεση κόρνερ του Μπακασέτα, ο Ακαϊντίν έκανε την κεφαλιά πάσα στον Πέρεθ και ο Ισπανός μέσος με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0!

Ο Παναθηναϊκός έφτασε κοντά και σε δεύτερο γκολ στο 39ο λεπτό με τον Μπακασέτα, ενώ ο Ακαϊντίν “άγγιξε” το παρθενικό του τέρμα με τη φανέλα του Τριφυλλιού με κεφαλιά στο 45ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο 55ο λεπτό το Τριφύλλι έχασε την πρώτη σημαντική του ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Μλαντένοβιτς γύρισε τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι και ο Μπακασέτας έκανε το σουτ ανενόχλητος, στέλνοντας τη μπάλα άουτ!

Ο Μπακασέτας έκλεψε τη μπάλα στο 61′ και έδωσε στον Γερεμέγεφ ο οποίος πάσαρε με τακουνάκι στον Τσέριν, ο Σλοβένος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και ο Τσιντώτας μπλόκαρε.

Στο 62ο λεπτό ο Γερεμέγεφ σκόραρε, ωστόσο σωστά υποδείχθηκε οφσάιντ μετά από εξέταση της φάσης στο VAR.

Ο Γερεμέγεφ ανατράπηκε στην περιοχή του Ατρόμητου στο 80ο λεπτό σε μια φάση ξεκάθαρη από την τηλεοπτική μετάδοση, ωστόσο ο διαιτητής και ο VAR δεν είδαν παράβαση και πέναλτι!

Παρά την κόντρα διαιτησία, οι Πράσινοι επέμειναν και στο 95ο λεπτό βρήκαν το γκολ πρόκρισης!

Ο Μπερνάρ έβγαλε τρομερή ασίστ στον Μλαντένοβιτς και ο Σέρβος με άπιαστη κεφαλιά έκανε το 2-0 στο Περιστέρι.

Σκόρερ: 36′ Πέρεθ, 95′ Μλαντένοβιτς
Κίτρινες Κάρτες: 75′ Κιβρακίδης, 77′ Βαλένσια, 84′ Τσακμάκης
Κόκκινη κάρτα:

Διαιτητής:
Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών)

Βοηθοί διαιτητές: Πολυχρόνης Κωσταράς (Αιτ/νίας), Λάζαρος Δημητριάδης (Μακεδονίας)

Τέταρτος: Πέτρος Τσαγκαράκης (Χανίων)

Ατρόμητος: Τσιντώτας, Κιβρακίδης (86′ Πομόνης), Ασεβέδο, Τσακμάκης, Ντε Μποκ, Αθανασίου, Έντερ (86′ Έρλινγκμαρκ), Κούντε (90′ Φριντγιόνσον), Βρακάς (67′ Ρομπάιγ), Αντζιέλσκι, Βαλένσια.

Παναθηναϊκός: Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Ούγκο, Ακαϊντίν, Μλαντένοβιτς, Πέρεθ , Μπερνάρ, Τσέριν, Μπακασέτας (98′ Βιλένα), Παλάσιος (96′ Γεντβάι), Γερεμέγεφ (90′ Τζούρισιτς)