Ατρόμητος – Παναθηναϊκός 3-2: “Πράσινο φάντασμα” με τραγικό Μπρινιόλι στο Περιστέρι

Το "φάντασμα" του Παναθηναϊκού "ναυάγησε" και στο Περιστέρι

Το “φάντασμα” του Παναθηναϊκού “ναυάγησε” και στο Περιστέρι. Με απίθανα λάθη του μοιραίου Αλμπέρτο Μπρινιόλι και της… ανύπαρκτης άμυνας και τραγική εμφάνιση απέναντι στον Ατρόμητο, το Τριφύλλι ηττήθηκε με 3-2 από τους Περιστεριώτες και “έπεσε” από την κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος.

Παναθηναϊκός-Μπρινιόλι

Οι Πράσινοι έδειξαν το… χειρότερο δυνατό πρόσωπο που θα μπορούσαν να εμφανίσουν στην έδρα του Ατρομήτου και γνώρισαν την τρίτη ήττα τους στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς άνοιξε το σκορ, όμως είδε μέσα σε 15 αγωνιστικά λεπτά, τους γηπεδούχους να προηγούνται με δύο γκολ (3-1), λέγοντας… ευχαριστώ στα απίθανα “δώρα” του Μπρινιόλι. Ελάχιστοι διασώθηκαν για τους Πράσινους, έμεινε στους 31 βαθμούς και “έπεσε” από την κορυφή της κατάταξης ο Παναθηναϊκός, ο οποίος το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 3-2 με τον Ιωαννίδη στις καθυστερήσεις.

Ατρόμητος – Παναθηναϊκός: Το πλάνο του Γιοβάνοβιτς

Έχοντας δει τους Αϊτόρ και Τσέριν να βγαίνουν νοκ άουτ λόγω ενοχλήσεων, ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς παρέταξε τον Παναθηναϊκό με σχηματισμό 4-2-3-1 και τον Μπρινιόλι κάτω από τα δοκάρια. Από τα αριστερά στα δεξιά στην άμυνα, ξεκίνησαν οι Χουάνκαρ, Γεντβάι, Σχένκφελντ και Κώτσιρας. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Πέρεθ, Βιλένα και Μπερνάρ (σε πιο ελεύθερο ρόλο), ενώ στην επίθεση βασικοί ήταν οι Μαντσίνι (αριστερά), Παλάσιος (δεξιά) και Ιωαννίδης (κορυφή).

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, ο Παναθηναϊκός κυκλοφορούσε την μπάλα, ωστόσο δεν μπορούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες, καθώς τα βρήκε “σκούρα” απέναντι στην κλειστή άμυνα του Ατρομήτου.

Μάλιστα, η πρώτη καλή στιγμή του ματς, άνηκε στους γηπεδούχους, όταν στο 31ο λεπτό, ο Βαλένσια πήδηξε πιο ψηλά από όλους και πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, όμως ο Μπρινιόλι απέκρουσε.

Στο 34’ το Τριφύλλι έχασε σπουδαία διπλή ευκαιρία. Ο Κώτσιρας έκανε κάθετη πάσα στον Παλάσιος, ο οποίος νικήθηκε από τον Τσιντώτα, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Βιλένα εκτέλεσε έξω από την περιοχή, όμως το σουτ σταμάτησε πάνω στον Κούντε.

Στο 37ο λεπτό οι Πράσινοι κέρδισαν πέναλτι. Ο Χουάνκαρ επιχείρησε μία άψογη κάθετη πάσα στον Παλάσιος, ο οποίος έβαλε σωστά το σώμα του και ανατράπηκε από τον Κεσχρίντα. Ο Ιωαννίδης ανέλαβε την εκτέλεση και στο 38’ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τσιντώντα για το προβάδισμα του Παναθηναϊκού.

Πάντως, η χαρά της ομάδας του Ιβάν Γιοβάνοβιτς δεν κράτησε για πολύ ώρα, καθώς στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, ο Μπρινιόλι έκανε την… γκάφα του αιώνα! Ο Κούντε εκτέλεσε φάουλ για την ομάδα από το Περιστέρι και ο Ιταλός γκολκίπερ έφυγε μακριά από την εστία του, έτσι ώστε να πιάσει την μπάλα! Κι όμως, ο Ιταλός υπολόγισε λάθος και ο Έντερ το εκμεταλλεύτηκε και ισοφάρισε για τους γηπεδούχους.

Όπως τελείωσε το πρώτο μέρος, έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο για τον Παναθηναϊκό. Με τον χειρότερο τρόπο, οι Πράσινοι είδαν τον Ατρόμητο να προηγείται, ύστερα από… παιδική αντιμετώπιση της άμυνας και γκολ του Βέργου, ο οποίος πήδηξε ανενόχλητος στην μικρή περιοχή, αφού ο Γεντβάι που τον μάρκαρε, ήταν… αλλού.

Το Τριφύλλι προσπάθησε να συνέλθει και στο 56ο λεπτό, ο Παλάσιος έπιασε την κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Μαντσίνι, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Οι Πράσινοι προσπαθούσαν μάταια να μπουν στο… κλίμα του αγώνα και στο 64’ χάρισαν και άλλο γκολ στους γηπεδούχους. Ο Ρομπάιγ βγήκε απέναντι από τον Μπρινιόλι δίχως να τον ακολουθάει κανείς, ο Ιταλός γκολκίπερ… βγήκε και δεν βγήκε και ο Γάλλος  “έσκαψε” την μπάλα για το 3-1 της ομάδας του Ίλιτς.

Μετά από ώρα, ο Παναθηναϊκός απείλησε, καθώς στο 89’ είχε δοκάρι, έπειτα από σουτ του Παλάσιος, ενώ δύο λεπτά αργότερα, η εκτέλεση του Ιωαννίδη κατέληξε πάνω στον Τσιντώντα. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, ύστερα από χέρι του Ντε Μποκ και ο Ιωαννίδης μείωσε για το 3-2, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάσα Ιλιτς): Τσιντώντας, Κεσχρίντα, Ασεβέδο, Τζαβέλλας, Ντε Μποκ, Γκονζάλες (90+4’ Ιμερέκοφ), Κουντέ, Καμαρά (87’ Φριντγιόνσον), Ρομπάιγ (87’ Γιουμπιτάνα), Βέργος, Βαλένσια.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας (68’ Βαγιαννίδης), Σχένκεφελντ, Γέντβαϊ (68’ Αράο), Χουάνκαρ (88’ Κλάινεσλαχ), Μπερνάρ, Πέρεθ, Βιλένα, Παλάσιος (68’ Σπόραρ), Ιωαννίδης, Μαντσίνι.