Άξιος της μοίρας του

Άργησε να βγάλει αντίδραση και το πλήρωσε με τον χειρότερο τρόπο! Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ παρουσιάστηκε, σε ένα πολύ κρίσιμο αγώνα, μέτριος και έχασε με 81-79 από τον Προμηθέα Πατρών και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ελλάδος, παρά τη συγκλονιστική προσπάθεια του Νικ Καλάθη.

Σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα οι “πράσινοι” ήταν πίσω στο σκορ και στο τέταρτο δεκάλεπτο προσπάθησε να πιέσει στην άμυνα, αλλά προδόθηκαν στην επίθεση. Έχοντας μόλις 51% (21/38) στα δίποντα και μόλις 26% (8/31) στα τρίποντα δεν μπορούσε να ελπίζει σε πολλά. Συγκινητικός ο Νικ Καλάθης, ο οποίος με 23 πόντους έκανε τα πάντα για να δώσει στην ομάδα του, αλλά μόνος του δεν μπορούσε να πάρει τη νίκη. Προσπάθησαν οι Τόμας (14π) και Παπαπέτρου (10π), αλλά δεν υπήρχαν βοήθειες από τον πάγκο, ενώ το Τριφύλλι ήταν και άτυχο, καθώς για 30 λεπτά δεν είχε τον Φριντέτ ο οποίος υπέστη τράβηγμα στη γάμπα.

Με τους Καλάθη, Φριντέτ, Τόμας, Μπέντιλ και Ουάιλι ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ την αναμέτρηση με τον Προμηθέα και οι “πράσινοι” προσπάθησαν να πάρουν τον έλεγχο από νωρίς και στο 3’ ήταν μπροστά με 3-8, έχοντας μεγάλη συνέπεια στο ζωγραφιστό.

Από κει και μετά οι γηπεδούχοι ήθελαν να τρέξουν στην επίθεση και το εκμεταλλεύθηκε, καθώς στο 7’ μείωσε έφερε το ματς στα ίσα (14-14) και έτσι ο Αργύρης Πεδουλάκης άλλαξε τα 3/5 της πεντάδας, αλλά είχε τον Καλάθη με 0/3 τρίποντα και αυτό ήταν ζήτημα, μιας και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 20-19 υπέρ των Πατρινών.

Οι παίκτες του Τριφυλλιού ήταν αρκετά άστοχοι (5/13 διπ. και 2/7 τριπ.) και έτσι οι γηπεδούχοι, στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου ήταν μπροστά με 25-21, καθώς υπήρχαν πολλά λάθη στην άμυνα και αυτά η ομάδα του Μάκη Γιατρά τα εκμεταλλεύθηκε με τον καλύτερο τρόπο.

Έτσι ο Προμηθέας είχε επιβάλλει για τα καλά το ρυθμό του και στο 15’ πήρε διψήφια διαφορά (31-21), τρέχοντας ένα σερί 11-1. Ο Παναθηναϊκός από την πλευρά του προσπάθησε να μειώσει, αλλά η αστοχία συνεχιζόταν και έτσι το σκορ ανέβηκε στο +15 (44-29) στο 18’ και αυτό είχε ως αποτέλεσμα το ημίχρονο να λήξει με 47-35.

Οι “πράσινοι” έπρεπε να βρουν τον τρόπο για να διασπάσουν την άμυνα ζώνης των γηπεδούχων και στο 23’ κατάφεραν να μειώσουν σε 50-43 στο 23’ με τον Καλάθη να “ξεκλειδώνει” την επίθεση, αλλά αυτή η αντίδραση δεν ήταν αρκετή.

Με ένα 5-0, οι Πατρινοί πήραν ξανά διψήφια διαφορά (55-43) στο 26’, με τον Έλις να κάνε μεγάλη ζημιά στη ρακέτα, έχοντας 6/6 διπ. και κανείς από τους ψηλούς (Παπαγιάννης, Ουάιλι) να τον σταματήσει. Έτσι, με έναν αρκετά ανορθόδοξο τρόπο, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μειώσει και έτσι η 3η περίοδο έληξε με το σκορ στο +8 (64-56).

Πλέον τα πράγματα έγιναν δύσκολα για το Τριφύλλι, καθώς έπρεπε να κάνει το τέλειο παιχνίδι σε άμυνα και επίθεση. Έτσι στο 32’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 5 (64-59), αλλά το μακρινό σουτ ήταν αυτό που “πλήγωνε” το παιχνίδι του, αλλά έβρισκαν πόντους από τη ρακέτα.

Στο 35’ ο Τόμας με τρίποντο έφερε το ματς στα ίσα (68-68) και πλέον τα πάντα θα κρινόντουσαν στη λεπτομέρεια. Όμως ένα τρίποντο του Μπαρτ έβαλε ξανά τους γηπεδούχους μπροστά με τρίποντο, και με το +3 (73-70) τα πάντα ήταν ανοιχτά, καθώς έμεναν 2 λεπτά για τη λήξη του αγώνα.

Με δύο σερί τρίποντα του Καλάθη, το ματς ήρθε στα ίσα (79-79), με 33’’ για τη λήξη του αγώνα, αλλά το καλάθι του Χολ έκρινε το ματς. Η λάθος επιλογή για σουτ από τα 6.75 (αστόχησε ο Τζόνσον) ήταν καθοριστική και έτσι ο Παναθηναϊκός αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Κυπέλλου με σκορ 81-79.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 47-35, 64-56, 81-79

Προμηθέας (Γιατράς): Χολ 15, Μπαμπ 6, Λίποβι 5, Αγραβάνης 15 (6 ριμπ.), Κασελάκης, Κατσίβελης, Φίλερ 9, Ρόμπινσον 10 (5 ασίστ), Μπόγρης 6, Έλις 15 (6 ριμπ.), Μαντζούκας, Μπαζίνας

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Τόμας 14 (12 ριμπ.), Ράις 3, Παπαγιάννης 8 (8 ριμπ.), Παπαπέτρου 10, Παππάς 2, Βουγιούκας 2, Τζόνσον 6, Φριντέτ 4, Καλάθης 23 (6 ασίστ), Γουάιλι 3, Μήτογλου 2, Μπέντιλ 2