Μπάνσκα Μπίστριτσα – Παναθηναϊκός 63-67: Πέρασε και από τη Σλοβακία το Τριφύλλι!

Ο Παναθηναϊκός έκανε τα… εύκολα – δύσκολα στη Σλοβακία, ωστόσο η Σταμολάμπρου “καθάρισε” στο φινάλε και το Τριφύλλι κατάφερε να νικήσει την Μπάνσκα Μπίστριτσα (63-67) και να φτάσει στη δεύτερη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στο φετινό Euro Cup γυναικών!

Οι Πράσινες είχαν δύο “πρόσωπα” στην αναμέτρηση, αφού στο πρώτο μέρος “έχτισαν” τη διαφορά (27-38 στο ημίχρονο), όμως στην επανάληψη, η αναμέτρηση μετατράπηκε σε… ντέρμπι, με την ομάδα της Ελένης Καπογιάννη να παίρνει εν τέλει το ροζ φύλλο και να κάνει το 2/2.

“Κλειδί” για τη νίκη των “Αμαζόνων” ήταν ένα τρίποντο της Σταμολάμπρου, 1:50 πριν το τέλος της αναμέτρησης, με την 28χρονη να κάνει και ένα απίθανο μπλοκ στο φινάλε.

Πρώτη σκόρερ για τον Παναθηναϊκό, ήταν η Τζάσμιν Τζόουνς, η οποία πέτυχε 22 πόντους (7 ριμπάουντ), ενώ η Αντριάνα Τσβίτκοβιτς ήταν ξανά εξαιρετική, αφού ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε “φουριόζος” τον αγώνα και προηγήθηκε με 7-0 στο πρώτο δίλεπτο της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, η Μπάνσκα Μπίστριτσα κατάφερε να ισοφαρίσει (11-11 στο 7’), ωστόσο η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη, βρίσκοντας σκορ από τις Σωτηρίου και Τσβίτκοβιτς και με ένα σερί 10-2 κατάφερε να ολοκληρώσει την πρώτη περίοδο στο +8 (13-21).

Με το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, η Σωτηρίου ανέβασε τη διαφορά στους δέκα πόντους (13-23), όμως οι Σλοβάκες “απάντησαν” με σουτ τριών πόντων (16-23 στο 13’). Μάλιστα, η Μπάνσκα Μπίστριτσα μείωσε στους τέσσερις (20-24), όμως στη συνέχεια, με ένα εντυπωσιακό 12-0, το Τριφύλλι προηγήθηκε με 16 πόντους διαφορά (20-36 στο 8’). Η γηπεδούχος ομάδα απάντησε με ένα δικό της 7-0 (27-36) και “μάζεψε” την διαφορά, ενώ η Τσβίτκοβιτς διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου (27-38).

Διαφορετική ήταν η εικόνα της τρίτης περιόδου, στην οποία η Μπάνσκα Μπίστριτσα μπήκε ξανά στο ματς. Η αντίπαλος του Παναθηναϊκού μείωσε στους τέσσερις (37-41) στο 25′ και ισοφάρισε (50-50), 46 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Εν τέλει, η περίοδος ολοκληρώθηκε με 2/3 βολές της Τζόουνς (50-52).

Με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, η Τζόουνς έστειλε τον Παναθηναϊκό στο +7 (50-57 στο 33′), ενώ με τις τρεις βολές της Παυλοπούλου, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με οκτώ πόντους (52-60) στο 35′. Παρόλα αυτά, η ομάδα από τη Σλοβακία επέστρεψε και μείωσε αρχικά, σε 57-60 αλλά και ισοφάρισε σε 60-60 στο 37′. Οι δύο ομάδες πέτυχαν από δύο πόντους και το παιχνίδι έγινε 62-62, όμως η Σταμολάμπρου σκόραρε για τρεις, 1:50 πριν το φινάλε και έστειλε το Τριφύλλι στο +3 (62-65). Με μία βολή η Μπάνσκα Μπίστριτσα έκανε το 63-65, η Τσβίτκοβιτς χρεώθηκε επιθετικό φάουλ 21 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, όμως οι Σλοβάκες έκαναν 5 δευτερόλεπτα στην επαναφορά. Στη συνέχεια, η Σταμολάμπρου πέτυχε δύο βολές, μοίρασε μία τάπα στο τέλος και χάρισε τη νίκη στον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 27-38, 50-52, 63-67