Μπάσκετ γυναικών: Το κακό τρίτο δεκάλεπτο στέρησε τη νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ

Ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ επικράτησε του Παναθηναϊκού με 56-52 στην πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 μπάσκετ γυναικών. Σε μία αναμέτρηση που ήταν φανερό ότι και οι δύο ομάδες έχουν ακόμα πάρα πολύ δουλειά μπροστά τους. Οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του αγώνα, έχαναν το ένα σουτ μετά το άλλο. Μάλιστα, οι πρώτοι πόντοι για τις παίκτριες του Παναθηναϊκού ήρθαν μετά από σχεδόν 6 λεπτά αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ έκανε ένα σερί 7-0 στην πρώτη περίοδο, όμως γρήγορα οι παίκτριες του Γιώργου Καντζιλιέρη κατάφεραν να απαντήσουν, με μπροστάρη τη Πάλινς , μη επιτρέποντας έτσι στον “δικέφαλο” να ξεφύγει.

Όλο το πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου η Αμερικανίδα center του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ, Μάλιγκαν, με καλάθι και φάουλ έδωσε προβάδισμα 3 πόντων στους γηπεδούχους, με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, τα πράγματα όμως άλλαξαν. Ο Παναθηναϊκός σαν να κατέρρευσε. Οι παίκτριες του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ το εκμεταλλεύτηκαν και βρέθηκαν μπροστά μέχρι και με 11 πόντους.

Όμως, η ομάδα του Γιώργου Καντζιλιέρη δεν τα παράτησε. Με ένα μικρό σερί στην τελευταία περίοδο κατάφερε να επιστρέψει και έκανε και πάλι το παιχνίδι ντέρμπι στα τελευταία λεπτά του, μειώνοντας την διαφορά ακόμα και στους 3 πόντους με σχεδόν 3 λεπτά για την λήξη.

Από εκεί όμως οι “πράσινες” δεν βρήκαν τα μεγάλα σουτ που έψαχναν, κάτι που έδωσε την δυνατότητα στις παίκτριες του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ να διαχειριστούν το προβάδισμα τους μέχρι και το τέλος του αγώνα. Έτσι και έκαναν οι “ασπρόμαυρες” που τελικώς επικράτησαν με 56-52 του Παναθηναϊκού στην πρεμιέρα της Α1 μπάσκετ γυναικών.

Από τον Παναθηναϊκό ξεχώρισε η Μόργκαν Πάλινς που με 18 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα:  9-12, 26-23, 41-37, 56-52

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Καρλάφτη, Λύμουρα 10(1), Κωτούλα 8(1), Συρρα 13(1), Λέξα, Ταρπάγκου 7(1), Καρακούλα, Μούλιγκαν 14, Βαϊολετάμα 4, Κυλαζίδου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καντζιλιέρης): Κοιλιά, Μούλη 5, Πούλινς 18, Καρακασίδου 9(1), Διέλα 5(1), Μακέι 9, Τάνσταλ 6.