Μπάσκετ με αμαξίδιο: Σπουδαίο “διπλό” του Παναθηναϊκού επί της ΑΕΚ

Οι Πράσινοι και Πράσινες κατάφεραν να «χτίσουν» διαφορά ασφαλείας μετά το πρώτο δεκάλεπτο την οποία διατήρησαν μέχρι και το τέλος.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ με την πρώτη περίοδο να λήγει 14-18. Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές και τη διαφορά στο +12 στο ημίχρονο.

Με την επιστροφή στο παρκέ το Τριφύλλι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με σερί 20-6 ολοκληρώθηκε το δεκάλεπτο 31-57 υπέρ του. Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη με 73-45.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 25-37, 31-57, 45-73

ΑΕΚ: Αδαμόπουλος  4,Μπεομοντ 2,Χριστοδούλου 23, Χαλδαίος, Αλ Χουσεΐν 8, Κοτσάρης , Τσαπανίδης 8.

Παναθηναϊκός: Αχμέντ 6, Φύτρος, Σανζ 27, Κατωπόδης, Κοντογιάννης 2, Δίτσης 10, Τριανταφύλλου 4, Χρονοπούλου 4, Μαρτσάκης 18, Μιχαλοπούλου 2.