Bόλεϊ Γυναικών: Nα σφραγίσει την πρόκριση στη Γαλλία

CEV WOMEN'S CHALLENGE CUP 2022-2023 / ΠΑΟ - ΠΦΕΦΙΝΓΚΕΝ (ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού θα αντιμετωπίσει σήμερα (20/12) την πανίσχυρη Ναντ στη Γαλλία, στο δεύτερο ματς των δύο ομάδων για τη φάση των  “32” του Challenge Cup (21:00, live από το Trifilara.gr).

Θυμίζουμε πως οι “πράσινες” είχαν επικρατήσει με 3-1 σετ στην αναμέτρηση της Αθήνας, κάτι που σημαίνει πως χρειάζονται δύο σετ για να σφραγίσουν την πρόκρισή τους στη φάση των “16”. Σε περίπτωση που οι Γαλλίδες καταφέρουν να κερδίσουν με σκορ 3-0 ή 3-1, τότε οι δύο “μονομάχοι” θα λύσουν τις διαφορές τους στο “χρυσό” σετ.

Το “τριφύλλι” προέρχεται από ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, καθώς οι νταμπλούχες Ελλάδος ζορίστηκαν αρκετά στην αναμέτρηση του Σαββάτου (17/12) με το Μαρκόπουλο για την Volley League Γυναικών. Εν τέλει οι παίκτριες του Γιάννη Καλμαζίδη πήραν τη νίκη με 3-2 σετ, αφήνοντας ωστόσο έναν πολύτιμο βαθμό.

Στην αντίπερα όχθη, η Ναντ νίκησε την ίδια μέρα τις Κάννες με 3-1, πετυχαίνοντας έτσι την έβδομη διαδοχική της νίκη στο γαλλικό πρωτάθλημα. Έτσι η αντίπαλος της ελληνικής ομάδας βελτίωσε το ρεκόρ της στο 11-1 και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Αξίζει να σημειωθεί πως η Ναντ θεωρούνταν το δεύτερο φαβορί για την κατάκτηση της κούπας πριν την έναρξη του πρώτου αγώνα. Ο Ελληνοσουηδός τεχνικός του Παναθηναϊκού θα έχει όλες του τις παίκτριες στη διάθεσή του.