Μπράγκα – Παναθηναϊκός 2-1: “Ζωντανή” η ελπίδα!

Στην Αθήνα θα κριθεί η πρόκριση του Παναθηναϊκού στη φάση των ομίλων του Champions League, καθώς οι Πράσινοι ηττήθηκαν με 2-1 από τη Μπράγκα στην Πορτογαλία, ωστόσο το γκολ του Μαντσίνι στο 95ο λεπτό διατηρεί “ζωντανή” την ελπίδα για το Τριφύλλι!

Ο Παναθηναϊκός δεν εκμεταλλεύτηκε το εξαιρετικό πρώτο μέρος και τις ευκαιρίες που δημιούργησε, ενώ στην εκκίνηση του δεύτερου μέρους ο Παναθηναϊκός ήταν… αγνώριστος και έδωσε τη δυνατότητα στη Μπράγκα με τα ατομικά λάθη που έγιναν να σκοράρει δύο τέρματα και να βάλει δύσκολα στην ομάδα του Γιοβάνοβιτς.

Οι Ρουίθ και Ντζαλό πέτυχαν τα τέρματα των Πορτογάλων, απίθανη ευκαιρία σε κενή έστία έχασε ο Σπόραρ στο δεύτερο ημίχρονο, συγκινητική η παρουσία του κόσμου του Παναθηναϊκού στην Πορτογαλία, πρώτο επίσημο παιχνίδι για τον Αϊτόρ μετά τον τραυματισμό του, ντεμπούτο για τον Αράο.

Το πλάνο του Ιβάν Γιοβάνοβιτς

Με μια αλλαγή στο βασικό σχήμα του Παναθηναϊκού σε σχέση με την ενδεκάδα που επέλεξε κόντρα στη Μαρσέιγ, παρέταξε ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς το Τριφύλλι στο εκτός έδρας ματς με την Μπράγκα.

Ο Μπρινιόλι υπερασπίστηκε την εστία του Παναθηναϊκού, στην άμυνα βρέθηκαν οι Χουάνκαρ (αριστερά), Μάγκνουσον, Γεντβάι, Βαγιαννίδης, στη μεσαία γραμμή οι Πέρεθ, Βιλένα, Ντζούρισιτς και στην επίθεση οι Μαντσίνι (αριστερά), Παλάσιος (δεξιά) και Σπόραρ (κορυφή).

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι Πράσινοι μπήκαν με δυναμική στο παιχνίδι και είχαν δύο τελικές προσπάθειες στο πρώτο δίλεπτο του ματς.

Αρχικά ο Μάγκνουσον μετά από εκτέλεση φάουλ, πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από την εστία των Πορτογάλων στο 2ο λεπτό, ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Παλάσιος έκανε το δυνατό σουτ, χωρίς να βρει στόχο.

Οι Πράσινοι απείλησαν την Μπράγκα στο 13ο λεπτό με εκτέλεση φάουλ του Μάγκνσουσον, ενώ στο 18ο λεπτό ο Τσβάιερ έδωσε αρχικά πέναλτι υπέρ της Μπράγκα μετά από διεκδίκηση της μπάλας του Βαγιαννίδη με τον Μπρούμα, ωστόσο μετά από εξέταση της φάσης στο VAR αποφάσισε ότι δεν υπήρχε παράβαση.

Στο 30ο λεπτό και μετά από προσπάθεια του Βαγιαννίδη, ο Παλάσιος έγινε αποδέκτης της μπάλας, μπήκε στην περιοχή και έκανε το δυνατό σουτ, ωστόσο ο τερματοφύλακας της Μπράγκα μπλόκαρε τη μπάλα.

Οι Πορτογάλοι έκαναν αισθητή την παρουσία τους με δύο κεφαλιές των Φόντε και Μπρούμα στο τέλος του πρώτου μέρους, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αντρέ Χόρτα έχασε ευκαιρία για τη Μπράγκα.

Στο 48′ ο Παλάσιος έκανε τη σέντρα – σουτ και ανάγκασε τον Ματέους σε δύσκολη επέμβαση στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους.

Οι Πορτογάλοι μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με διάθεση να πιέσουν το τριφύλλι και στο 48ο λεπτό έχασαν σπουδαία ευκαιρία με πλασέ του Ρουίθ, ο οποίος είδε τον Μπρινιόλι να κάνει σημαντική επέμβαση.

Στο 51ο λεπτό οι παίκτες της Μπράγκα εκμεταλλεύτηκαν κακή αμυντική αντίδραση του Παναθηναϊκού και άνοιξαν το σκορ με τον Αμπέλ Ρουίθ. Ο Ισπανός επιθετικός βρήκε χώρο έξω από την περιοχή των Πράσινων και με δυνατό σουτ έκανε το 1-0.

Oι παίκτες του Γιοβάνοβιτς επηρεάστηκαν από το γκολ που δέχθηκαν και δέχθηκαν πίεση από τη Μπράγκα, ωστόσο κατάφεραν να συνέλθουν και να βρουν τα πατήματα τους στο γήπεδο.

Στο 62ο λεπτό το Τριφύλλι έχασε τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Ο Μαντσίνι μπήκε στην περιοχή των Πορτογάλων και πάσαρε στον αμαρκάριστο Σπόραρ, ο οποίος έκανε κάκιστο πλασέ σε κενή εστία και έστειλε τη μπάλα άουτ!

Οι Πράσινοι “πλήρωσαν” νέα αμυντική αδράνεια στο 73ο λεπτό και είδαν τη Μπράγκα να σκοράρει και δεύτερο τέρμα.

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού “κοιμήθηκαν” μετά από μια γρήγορη εκτέλεση πλαγίου της Μπράγκα με τον Ρουίθ, ο Ντζαλό πήρε τη μπάλα στην περιοχή και έκανε το δυνατό σουτ για το 2-0 των Πορτογάλων.

Η Μπράγκα έχασε άλλη μια ευκαιρία στο 94ο λεπτό με τον Κάστρο, καθώς ο Μπρινιόλι έκανε μεγάλη επέμβαση.

Οι Πράσινοι δεν τα παράτησαν και στο 95ο λεπτό κατάφεραν να βρουν γκολ… ελπίδας. Μετά από εξαιρετική πάσα του Ιωαννίδη, ο Μαντσίνι πάτησε στην αντίπαλη περιοχή και με πλασέ μείωσε σε 2-1.

Μπράγκα – Παναθηναϊκός 2-1

Μπράγκα (Αρτούρ Ζόρζε): Ματέους, Γκόμεζ, Φόντε, Νιακατέ, Μαρίν, Αλ Μουσράτι (36′ Α. Χόρτα), Πίζι (66′ Ντζαλό), Καρβάλιο, Ρ. Χόρτα (85′ Λόπες), Μπρούμα (85′ Κάστρο), Ρουίθ (85′ Μπανζά)

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Μάγκνουσον, Γεντβάι, Βαγιαννίδης, Πέρεθ (82′ Αράο), Βιλένα (76′ Τσέριν), Ντζούρισιτς (65′ Μπερνάρ), Μαντσίνι, Παλάσιος (76′ Αϊτόρ), Σπόραρ (65′ Ιωαννίδης)