“Χάλκινος” Κρανίτης

Ακόμα ένα μετάλλιο για έναν “πράσινο” αθλητή. Αυτή την φορά ήταν ο νεαρός ξιφομάχος του “τριφυλλιού”, Αλέξης Κρανίτης, που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Κύπελλο παμπαίδων-παγκορασίδων, που πραγματοποιήθηκε στο ΟΑΚΑ.

Συγκεκριμένα, αγωνίστηκε στην κατηγορία U-13 στο ξίφος μονομαχίας, καταφέρνοντας να πάρεις τρεις νίκες στον όμιλο. Έπειτα, επικράτησε του Ντόνα από Λ.Ξ Θεσσαλονίκης με 10-2, ενώ μετά ήταν η σειρά του Επάλιβου της Βάρης, τον οποίο νίκησε με 10-9 και ακολούθησε ο Ευθυμιάδη της Φλώρινας με ακριβώς το ίδιο σκορ.

Η πορεία του στο Κύπελλο σταμάτησε στα ημιτελικά, καθώς ηττήθηκε από τον μετέπειτα πρωταθλητή, Θεοδωρόπουλο του Αρίστωνα Παιανίας.

Η αδερφή του Αλέξη, επίσης αθλήτρια του Παναθηναϊκού, αγωνίστηκε στην ίδια ηλικιακή κατηγορία και κατέλαβε την 19η θέση.

Όπως φαίνεται, το “τριφύλλι”  έχει αθλητές που του χαρίζουν διακρίσεις σε όλες τις ηλικίες. Είτε “μικροί”, είτε “μεγάλοι”, οι αθλητές του Παναθηναϊκού, αγωνίζονται στα μεγαλύτερα τουρνουά της χώρας και όχι μόνο, και πάντοτε δίνουν το καλύτερο τους εαυτό και αυτό έχει ως αποτέλεσμα να έρχονται νέες επιτυχίες στον σύλλογο.