“Χτίζει” για την εθνική ανδρών ο Μπουζούκης (vid)

Ο Γιάννης Μπουζούκης ”τράβηξε” πάνω του τα βλέμματα για ακόμη ένα παιχνίδι της Εθνικής Ελπίδων…

Ο νεαρός άσος του Τριφυλλιού είναι πάντα στο μυαλό του προπονητή της Εθνικής ανδρών, Τζον Φαν Σιπ, ο οποίος όπως είχε αποκαλύψει το TRIFILARA.GR “ψήνεται” να τον καλέσει στην πρώτη ομάδα.

Ο 21χρονος παίκτης του Τριφυλλιού βρήκε δίχτυα για δεύτερο συνεχόμενο ματς, καθώς είχε σκοράρει και στον αγώνα με την Λιθουανία χαρίζοντας στην Ελλάδα το τρίποντο. Ωστόσο, το τέρμα που πέτυχε στο τέλος του χθεσινού πρώτου ημιχρόνου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι δεν ήταν αρκετό, προκειμένου η ομάδα των Ελπίδων να φύγει με το ”διπλό” από την Τσεχία.

Πέρα από τον Μπουζούκη, στο αρχικό σχήμα της Εθνικής Ελπίδων βρέθηκε και ο Καμπετσής. Να πούμε πως από το 24′, η Εθνική αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Δημητρίου. Στο 76′ ο Χλόζεκ ισοφάρισε για το τελικό 1-1.

Ο ”Μπουζού” αν και έδωσε προβάδισμα βγήκε ως αλλαγή στο 53ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ ο Καμπετσής αγωνίστηκε για 84′ λεπτά.

Να αναφέρουμε πως η Εθνική Ελπίδων βρίσκεται στην πρώτη θέση του 4ου ομίλου των προκριματικών του EURO 2020 (U-21), ενώ επόμενος αντίπαλός της θα είναι η Σκωτία στις 15 Νοεμβρίου, ομάδα με την οποία ισοβαθμεί η Ελλάδα στην κορυφή.