Δεν άντεξε κόντρα στις ΗΠΑ

Η Εθνική ομάδα δεν κατάφερε να κοιτάξει στα… μάτια την TEAM USA και έχασε με 69-53, έχοντας πολύ μέτρια ποσοστά στα σουτ (21/66 και 32%), αλλά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχει δεύτερη ευκαιρία κόντρα στην Τσεχία τη Δευτέρα (9/9) και θέλει νίκη με διαφορά άνω των 12 πόντων, για την είσοδο της στην οκτάδα του παγκοσμίου πρωταθλήματος της Κίνας.

Ο μόνος παίκτης του Παναθηναϊκού που έκανε σχετικά καλό παιχνίδι ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου, ο οποίος σημείωσε 7 πόντους ενώ μάζεψε 4 ριμπάουντ σε 23:46 λεπτά συμμετοχής.

Από την άλλη ο Νικ Καλάθης ήταν σε μέτρια βραδιά, καθώς ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 5 πόντους, μοίρασε 5 ασίστ και μάζεψε 2 ριμπάουντ στα 26:22 λεπτά παρουσία του στο παρκέ.

Τέλος ο Γιώργος Παπαγιάννης δεν βοήθησε στην επίθεση, καθώς στις προσπάθειες που πήρε ήταν άστοχος, στα 8:05 λεπτά που αγωνίστηκε, καθώς είχε μόλις 2 ριμπάουντ και 1 μπλοκ.

Κορυφαίοι για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με double double (15 πόντους και 13 ριμπάουντ) και Κώστας Σλούκας με 13π.