Δεν είναι η πρώτη φορά που ο Παναθηναϊκός κάνει την μεγάλη ανατροπή απέναντι στην ΑΕΚ

Ο Παναθηναϊκός δεν είναι η μόνη φορά που έχει ξανά κάνει την ανατροπή απέναντι στην ΑΕΚ . Εκτός από το χθεσινό( 10/11) εντός έδρας ματς για την 10η αγωνιστική, οπού ο αγώνας έληξε 3-2. Με την ΑΕΚ να έχει εξασφαλίσει στο 1ο ημίχρονο το 0-2, το Τριφύλλι μπήκε δυναμικά στο 2ο ημίχρονο με το γκολ του Μακέντα στο 67΄ ,του Περέα στο 70΄ και του Κολοβέτσιου, ο οποίος μόλις είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο από αλλαγή με τον Χατζηγιοβάνη, κάνει την μεγάλη ανατροπή στο 88΄.

Πριν από 56΄ χρόνια την περίοδο 1963-64 ο Παναθηναϊκός στις 29 Σεπτεμβρίου σε εντός έδρας ματς πάλι αλλά στο ιστορικό Απόστολος Νικολαΐδης. Κάνει την μεγάλη ανατροπή απέναντι στους “κιτρινόμαυρους” και το σκορ να κλείνει με 5-4. Η ΑΕΚ τότε σκόραρε στο 5΄, στη συνέχεια ο Δομάζος βάζει γκολ και οι “πράσινοι” παίρνουν ανάσα στο 14’ μετά ξανά σκοράρει στο 39’ και με ένα αυτογκόλ από την ΑΕΚ το ημίχρονο κλείνει 3-3. Στο 2ο ημίχρονο ο Παναγιωτιάδης στο 50΄ και ο Πανάκης στο 58΄ διαμορφώνουν το  5-3 για τους “πράσινους, ενώ το τελικό σκορ του αγώνα στο 83΄ το διαμορφώνει η “Ένωση” με το 4ο γκολ της.

Σε εκτός έδρας παιχνίδι απέναντι στην ΑΕΚ ο Παναθηναϊκός είχε κάνει την ανατροπή στις 28 Μαρτίου το 1982 . Οι “κιτρινόμαυροι” να έχουν ανοίξει το σκορ σε 2-0 αλλά με 2 γκολ του Τουμπέλη και του Δομάζου να φτάνουν στο τελικό σκορ 2-3. Κάτι που θυμίζει αρκετά την χθεσινή εικόνα της ομάδας.