Δεν τα κατάφερε η Κ17 του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι “αιωνίων”

Η ομάδα Κ17 του Παναθηναϊκού ηττήθηκε με 3-0 από τον Ολυμπιακό στο Κορωπί για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος. ΜεΗ αναμέτρηση αρχικά είχε διακοπεί το Σάββατο (14/12) στο ημίχρονο λόγω βροχής, ενώ το σκορ ήταν στο 2-0 υπέρ των Πειραιωτών. Σήμερα (18/12) συνεχίστηκε το ματς από εκεί που είχε μείνει και το 3-0 ήταν το τελικό σκορ.

Η ομάδα του Κώστα Φραντζέσκου ήταν πολύ καλή στο πρώτο 25λεπτο και είχε αρκετές ευκαιρίες όχι μόνο να μειώσει αλλά και να γυρίσει το ματς “τούμπα”. Ωστόσο οι φάσεις που δημιουργήθηκαν δεν μετατράπηκαν σε γκολ. Στο τελευταίο μέρος του αγώνα οι “ερυθρόλευκοι” ισορρόπησαν την αναμέτρηση και κατάφεραν να βρουν ακόμη ένα τέρμα.

Συνολικά από τα 90 λεπτά της αναμέτρησης μπορούμε να πούμε ότι το σκορ δεν αντικατοπτρίζει την αγωνιστική εικόνα των ομάδων. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικοί και μπόρεσαν να σκοράρουν στις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν. Οι “πράσινοι” από την άλλη δεν σταμάτησαν να παίζουν με το γνωστό κυριαρχικό παιχνίδι κατοχής, ακόμη κι όταν το γήπεδο ήταν βαρύ από τη συνεχόμενη βροχόπτωση.

Πέρα από το… χρωστούμενο 45λεπτο, οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν για ένα ακόμη ημίχρονο το οποίο είχε φιλικό χαρακτήρα. Το Τριφύλλι επικράτησε με 2-1 χάρη σε γκολ του Τζαβίδα και του Μπιλάλ, με τον Αιγύπτιο να ετοιμάζεται σιγά σιγά για το επίσημο ντεμπούτο του από τη νέα χρονιά. Εν μέρη αποδόθηκε ποδοσφαιρική “δικαιοσύνη” με την Κ17 του Παναθηναϊκού να μετατρέπει σε γκολ τις ευκαιρίες που δημιούργησε.