Διέλυσε τη Σεντ Τζόζεφς η Σλάβια!

Η Σλάβια ήταν καταιγιστική απέναντι στη Σεντ Τζόζεφς και κατάφερε να επικρατήσει με το ευρύ 7-0. Ο Παναθηναϊκός έμαθε και επίσημα τον αντίπαλο του, καθώς η ρεβάνς ήταν διαδικαστική.

Η Σλάβια έκανε ότι ήθελε απέναντι στην ομάδα από το Γιβραλτάρ, σκοράροντας επτά φορές, τέσσερις στο πρώτο ημίχρονο και τρεις στο δεύτερο. Παρατάχθηκε με ένα κλασσικό 4-2-3-1.

Το παιχνίδι:

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά, με σημαντικότερη ευκαιρία για τη Σλάβια να είναι ένα σουτ του Τιέχι από τη μικρή περιοχή στο 12′. Από το 15′ και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Σλάβια ήταν καταιγιστική, κάνοντας την αρχή με τα δύο γκολ σε δύο λεπτά από τους Ολαγίνκα και Τζουρέτσκα, στο 18′ και το 20′ αντίστοιχα. Η Σλάβια συνέχισε να πιέζει, φτάνοντας και σε τρίτο τέρμα, εννιά λεπτά αργότερα ξανά με τον Ολαγίνκα. Στο 34′ ο Φίλα πέτυχε το τέταρτο γκολ για την τσέχικη ομάδα με πλασέ από το ύψος του πέναλτι.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε αρκετά χαμηλότερο ρυθμό, με την Σλάβια να καταφέρνει να κάνει πέντε τα γκολ της με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Τιέχι στο 49′. Η Σεντ Τζόζεφς προσπάθησε να αντιδράσει έχοντας δύο πολύ καλές ευκαιρίες με δύο τετ α τετ. Ένα του Μπόρο στο 59′ που κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων και ένα του Φερέρ στο 70′ το οποίο απέκρουσε ο Μαντούς. Η Σλάβια έριξε εντελώς τον ρυθμό ως το τέλος και επιτάχυνε στις καθυστερήσεις, πετυχαίνοντας αρχικά γκολ με τον Έβερτον από όμορφο πλασέ στο 90+3′ και ένα λεπτό αργότερα με σουτ του Τραορέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, διαμορφώνοντας το τελικό 7-0.

Η Σλάβια έδειξε δείγματα μιας ομάδας που επιθυμεί να επιβάλλει τον ρυθμό της, πιέζοντας αρκετά ψηλά. Αν αυτή η πίεση διασπαστεί τότε μπορεί να βρεθεί εκτεθειμένη στα μετ’ όπισθεν.

Σλάβια Πράγας (Τρπισόφσκι): Μάντους, Τιέχι, Κατσάραμπα, Σράντζ(66′ Ντούντερα), Τζούρασεκ, Βάλεντα, Πρόβοντ(78′ Τραορέ), Τζουρέτσκα, Ολαγίνκα(66′ Ουσόρ), Λινγκρ(54′ Έβερτον), Φίλα(54′ Μ.Τζούρασεκ)

Σεντ Τζόζεφς (Παζ): Φιτζσίμονς(46′ Ρόμπα) , Βιγιάρ, Πίτερς(46′ Σουέλχι), Πονς, Όλμος(46′ Σερά), Μπαουτίστα(58′ Ρόσα), Καμπαγιέρο, Χουάνμα, Φερέρ, Βαλαρίνο(58′ Μπόρο), Αντούι