Διαιτητική “σφαγή” του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ! (vid)

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε κόντρα στη Ρεάλ και ηττήθηκε στη δεύτερη παράταση από τη Ρεάλ και την “διαιτησία-ντροπή” με 93-97 στο ΟΑΚΑ στην 14η αγωνιστική της Euroleague. Απίστευτα πράγματα από την διαιτητική τριάδα! Οι “γκρι” έκλεισαν τα “μάτια” σε πολλές περιπτώσεις, καθοριστική των οποίων ήταν το φάουλ του Τέιλορ στον Νέντοβιτς στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Κορυφαίος για το Τριφύλλι ήταν ο Νέντοβιτς, που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 27 πόντους, ενώ άλλους 18 πρόσθεσε ο Ιωάννης Παπαπέτρου, που παρέμεινε στο παρκέ για 44:11 λεπτά. Οι Πράσινοι κατέθεσαν “ψυχή” στο παρκέ του ΟΑΚΑ και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο ματς της Πέμπτης (17/12, 21:00) κόντρα στην Άλμπα.

Με ενέργεια και τρομερό Παπαγιάννη!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παρκέ με πολλή ενέργεια και μπορεί να πέταξε στα “σκουπίδια” τις πρώτες 2 από τις 3 επιθέσεις του και να έδωσε την ευκαιρία στη Ρεάλ να προηγηθεί με 0-4 στο 2′, όμως η συνέχεια άνηκε στον Παπαγιάννη. Ο σέντερ του Τριφυλλιού ήταν πραγματικά εντυπωσιακός και οδήγησε τους Πράσινους σε σερί 11-2.

Το Τριφύλλι πέρασε μπροστά με 11-6 στο 5′, με τους Ισπανούς να επιστρέφουν και πάλι στο ματς και να ισοφαρίζουν σε 11-11 στο 7′ με ένα σερί 0-5. Ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα και πάλι με +4 (15-11), για να κλείσει η πρώτη περίοδος με τους Πράσινους μπροστά με 15-14.

Καταπληκτική άμυνα και… Μπέντιλ

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε και στη δεύτερη περίοδο την εκπληκτική του άμυνα και παρότι στο ξεκίνημα αντιμετώπισε πρόβλημα στο 5 εναντίον 5, ο Βόβορας βρήκε στο πρόσωπο του Μπέντιλ τη λύση. Ο Γκανέζος σέντερ ήταν η “αιχμή του δόρατος” στην επίθεση του Τριφυλλιού και ολοκλήρωσε το ημίχρονο με 9 πόντους.

Η Ρεάλ ξεκίνησε δυναμικά το δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 17-23 στο 13′, “τρέχοντας” ένα σερί 2-9, όμως ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στο ματς. Οι Πράσινοι με συνεχόμενους πόντους του Μπέντιλ μείωσαν σε 22-23 στο 15′, με σερί 5-0, πριν ο Παπαπέτρου φέρει το παιχνίδια στα ίσια με τρίποντο στο 19′ (29-29). Οι Ισπανοί πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά 4 πόντων (29-33), με το Τριφύλλι να παλεύει κάθε κατοχή.

Το γνωστό… “black out”

Ο Παναθηναϊκός στην τρίτη περίοδο εμφάνισε και πάλι ένα από τα γνωστά του στα τελευταία παιχνίδια “black out”. Οι Ισπανοί πάτησαν το “γκάζι” από την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και έφτασαν τη διαφορά ακόμα και στους 14 πόντους (33-47) στο 25′, με τους Πράσινους να μην μπορούν να βρουν σκορ.

Η είσοδος του Μακ στο παρκέ έδωσε λύσεις στο Τριφύλλι και μαζί με τον Παπαπέτρου, που ήταν ο μοναδικός ως τότε που είχε βρει στόχο έξω από τα 6,75μ., έριξε τη διαφορά στους 8 (48-56) στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Αίμα, άμμος και… παράταση!

Στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε μεταμορφωμένος. Οι Πράσινοι πάλεψαν για κάθε κατοχή, έσφιξαν την άμυνά τους και επέτρεψαν στη Ρεάλ να βάλει μόλις 12 πόντους στα τελευταία 10 λεπτά της κανονικής διάρκειας.

Οι Πράσινοι μείωσαν στον πόντο στο 36′ (61-62), ισοφάρισαν στο 37′ σε 66-66 και πήραν το προβάδισμα στο ματς με 68-66 στο 38′. Ο Παναθηναϊκός είδε τον Γιουλ στην τελευταία επίθεση της Ρεάλ να ισοφαρίζει σε 68-68 και είχε την “τύχη” στα χέρια του, όμως υπολόγιζε χωρίς τους τρεις διαιτητές, που έκλεισαν τα “μάτια” σε καθαρό φάουλ του Τέιλορ στον Νέντοβιτς στην εκπνοή, που θα έστελνε στον Σέρβο στις βολές.

Οι “γκρίζοι λύκοι” καθάρισαν το ματς για τη Ρέαλ…

Στην εκκίνηση της παράτασης ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα με 73-68, χάρη σε εντυπωσιακό κάρφωμα του Παπαγιάννη, όμως η Ρεάλ με πόντους από τη γραμμή των βολών σε περιπτώσεις που τα φάουλ σφυρίζοντας με το “κοίταγμα”, κατάφεραν να ισοφαρίσουν και περάσουν μπροστά. Ο Μποχωρίδης ευστόχησε σε δύο βολές, ισοφάρισε το ματς και  κέρδισε το επιθετικό φάουλ στην τελευταία άμυνα του Τριφυλλιού, όμως ο Παπαπέτρου τα 2,8″ που απέμεναν δεν κατάφερε να βρει στόχο και το παιχνίδι οδηγήθηκε σε δεύτερη παράταση.

Στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο η Ρεάλ είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αμπάλντε, αλλά και την τριάδα των διαιτητών που συνέχισαν μέχρι στη δεύτερη παράταση να “σπρώχνουν” τους Ισπανούς. Καθοριστική φάση το φάουλ που δεν έδωσαν στον Μπέντιλ με τη διαφορά στους 2 πόντους και χρονόμετρο να δείχνει κάτι παραπάνω από 1 λεπτό.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 29-33, 48-56, 68-68 (κ.δ.),79-79( α’ παρ.), 93-97 (β’ παρ.)