Δημήτρης Κουρμπέλης- Αστέρας Τρίπολης: μέρος έκτο

Ο Δημήτρης Κουρμπέλης ήρθε στον Παναθηναϊκό τον Δεκέμβριο του 2016 από τον Αστέρα Τρίπολης. Από την πρώτη χρονιά έδειξε να καθιερώνεται στο κέντρο ή όσες φορές χρειάστηκε στην άμυνα του Τριφυλλιού, πήρε το περιβραχιόνιο αρκετές φορές την επόμενη σεζόν μετά τον ερχομό του από τους Αρκάδες και πλέον θεωρείται ο ηγέτης της μεσαίας γραμμής του Παναθηναϊκού.

Αποτέλεσμα εικόνας για κουρμπελης παο αστερα

Ο 26χρονος αρχηγός των “πράσινων”, την Κυριακή 1 Δεκεμβρίου στις 15.00, θα αντιμετωπίσει την παλιά του ομάδα στο ΟΑΚΑ για 6η φορά. Ο Κουρμπέλης στα προηγούμενα πέντε παιχνίδια με τον Αστέρα μετρά μία ασίστ στην πρώτη του επιστροφή στην Τρίπολη, καθώς στις 18 Φεβρουαρίου του 2017 είχε δώσει την τελική πάσα στον Εμποκού για το 0-4 στο 39′, σε ένα παιχνίδι που έληξε 0-5 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Έκτοτε, αντιμετώπισε τους Αρκάδες την επόμενη αγωνιστική περίοδο (17-18) δύο φορές. Πρώτα στις 4 Νοεμβρίου εκτός έδρας με σκορ 1-0 υπέρ των Πελοποννήσιων και στην Αθήνα με το σκορ να λήγει ισόπαλο 1-1 (Ο “Κούρμπε” έπαιξε 90′ λεπτά και στα δύο ματς). Την περσινή σεζόν (18-19), στον αγώνα στην Τρίπολη οι δύο ομάδες μοιράστηκαν και πάλι από ένα βαθμό 1-1, ενώ τον περασμένο Φεβρουάριο στο ΟΑΚΑ, ο Αλτμάν χάρισε τη νίκη επί του Αστέρα με 1-0, με τον Κουρμπέλη να παίζει 90 και 72 λεπτά αντίστοιχα.