Δημοσθενιάδης στο Trifilara.gr: “Το πρώτο γκολ μας έδωσε αυτοπεποίθηση”

Η ομάδα Κ17 του Παναθηναϊκού επικράτησε της ΑΕΚ με 3-1, με τους “πράσινους” να πιάνουν εκπληκτική απόδοση παίζοντας πολύ όμορφο ποδόσφαιρο. Ο αρχηγός του Τριφυλλιού, Γιώργος Δημοσθενιάδης, μετά το τέλος της αναμέτρησης τόνισε ότι το 1-0 έδωσε αυτοπεποίθηση στην ομάδα για τη συνέχεια του παιχνιδιού, ενώ αναφέρθηκε και στο πείσμα της ομάδας μετά το 0-0 της Τρίπολης κόντρα στον Αστέρα.

Αναλυτικά όσα δήλωσε στο Trifilara.gr ο μέσος του Παναθηναϊκού:

Για το ματς:Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού. Χάσαμε αρκετές ευκαιρίες και μπορούσε να ήταν ακόμη μεγαλύτερο το σκορ. Επιβάλαμε τον ρυθμό μας και νομίζω ότι ήταν μια καλή απόδειξη ότι τελευταία έχουμε ανέβει πολύ ως ομάδα. Στενοχωρηθήκαμε αρκετά μετά το ματς της Τρίπολης γιατί ενώ είχαμε αρκετές ευκαιρίες δεν καταφέραμε να κερδίσουμε. Σήμερα καταφέραμε να εκμεταλλευτούμε κάποιες από τις ευκαιρίες που δημιουργήσαμε στο πρώτο ημίχρονο κι ευτυχώς ήρθε η νίκη. Βέβαια στο τέλος χάσαμε λίγο το παιχνίδι μας, δεν είχαμε καθαρό μυαλό, μας επηρέασε λίγο και η κούραση αλλά τελικά ήρθε μια δίκαιη νίκη”.

Ποια ήταν τα στοιχεία που έφεραν τη νίκη:Νομίζω οι κινήσεις που κάναμε χωρίς τη μπάλα ήταν πάρα πολύ καλές. Παίξαμε ο ένας για τον άλλον, βγάλαμε τρομερό πάθος και θέληση σε κάθε μονομαχία της μπάλας και αυτό ήταν το «κλειδί» για τη νίκη”.

Για το αν τους αγχώνει όταν χάνονται ευκαιρίες:Ευτυχώς έχουμε έναν προπονητή που μας βοηθάει πολύ και σε αυτό το κομμάτι, η συμβουλή του είναι ότι είτε μπει στο πρώτο λεπτό είτε στο 90′, η νίκη είναι νίκη. Γενικότερα ο κόουτς μας βοηθάει να έχουμε καθαρό μυαλό κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού και πιστεύω σήμερα φάνηκε αυτό γιατί στην αρχή χάθηκαν ευκαιρίες, αλλά μετά το πολύ ωραίο πρώτο γκολ πήραμε αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια του ματς”.