Διούδης: «Σταμάτησε» στα 767 λεπτά, 7ος όλων των εποχών!

Έπειτα από ακριβώς δύο μήνες είδε την εστία του να παραβιάζεται ξανά σε αγώνα πρωταθλήματος ο Σωκράτης Διούδης. Από το 88ο λεπτό και το γκολ του Νέλσον Ολιβέιρα στο ντέρμπι της 6ης Δεκεμβρίου με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ (2-1 υπέρ του Παναθηναϊκού) στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής, μέχρι το πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ ημιχρόνου στο χθεσινοβραδινό (Σάββατο 6 Φεβρουαρίου) ματς με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι (3-2 υπέρ του «τριφυλλιού»), ο 28χρονος γκολκίπερ είχε κρατήσει το «μηδέν» στην εστία του, αποτελώντας έναν από τους βασικούς «πυλώνες» στο εντυπωσιακό σερί που έχτισαν οι «πράσινοι».

Του ΚΩΣΤΑ ΓΟΥΛΗ

Ο «Batman» του Παναθηναϊκού δεν μπόρεσε να πλησιάσει ακόμη περισσότερο το «μυθικό» ρεκόρ του πολύ μεγάλου Τάκη Οικονομόπουλου (από τη σεζόν 1964/65), καθώς νικήθηκε στο 45’+1’ απ’ την κεφαλιά του στόπερ του Ατρόμητου Δημήτρη Γούτα, αλλά σε κάθε περίπτωση οι αριθμοί του ήταν εξαιρετικοί και του έδωσαν μία θέση στα… βιβλία της Ιστορίας.

Σε όλη αυτή τη διάρκεια του τελευταίου διμήνου -με μοναδικό «διάλειμμα» την απουσία του από το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, όπου έμεινε εκτός την ύστατη ώρα λόγω του προβλήματος στη μέση- ο Διούδης έγραψε 767 λεπτά «καθαρού» χρόνου (δηλαδή χωρίς τις καθυστερήσεις, διότι με το συγκεκριμένο τρόπο προσμετρώνται συνολικά από τους στατιστικολόγους οι εν λόγω επιδόσεις), χωρίς να μαζέψει τη μπάλα από τα δίκτυα του!

Επίδοση που του προσέφερε την ευκαιρία να μπει στο top-10 με τα ρεκόρ απαραβίαστης εστίας όλων των εποχών σε επίπεδο Α’ Εθνικής/Super League, δηλαδή από την αγωνιστική περίοδο 1959/60 κι έπειτα.

Το δε 45λεπτο που κράτησε το «μηδέν» στον αγώνα με τον Ατρόμητο (το γκολ του Γούτα μπήκε στις καθυστερήσεις του α’ μέρους), του έδωσε τη δυνατότητα να προσπεράσει… οριακά και τον (χθεσινοβραδινό αντίπαλό του) Ανδρέα Γιαννιώτη ανεβαίνοντας στην 7η θέση όλων των εποχών (ο γκολκίπερ του Ατρόμητου έχει 765 λεπτά απ’ τη σεζόν 2018/19).

Αξίζει, επίσης, να επισημανθεί πως στο συγκεκριμένο top-10 με τα κορυφαία ρεκόρ «απαραβίαστης εστίας», οι 6 επιδόσεις έχουν προέλθει από γκολκίπερς του Παναθηναϊκού! Τον Τάκη Οικονομόπουλο (που κατέχει και το απόλυτο ρεκόρ), τον Γιόζεφ Βάντσικ (2 φορές), τον Βασίλη Κωνσταντίνου (2 φορές), ενώ τις άλλες 4 επιδόσεις έχουν σημειώσει: ο άλλοτε «πράσινος» Κώστας Χαλκιάς (6ος, αλλά με τη φανέλα του ΠΑΟΚ), ο Ανδρέας Γιαννιώτης (Ατρόμητος, 8ος), ο Μπάλας Μέγιερι (Ολυμπιακός, 9ος) και ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος (Ολυμπιακός, 10ος).

Αν τώρα, προστεθούν στην όλη διαδικασία και οι καθυστερήσεις των αγώνων στους οποίους αγωνίστηκε ο Διούδης ενώ «έχτιζε» αυτό το σερί του (κάτι που πλέον μπορεί να γίνει λόγω τεχνολογίας και μετρήσεων, αλλά δεν ήταν εφικτό στις δεκαετίες πίσω από το 2000), ο συνολικός χρόνος «απαραβίαστης εστίας» του Σαλονικιού γκολκίπερ, φτάνει τα 819 λεπτά!

ΤΑ ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΡΕΚΟΡ ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗΣ ΕΣΤΙΑΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ ΣΤΗΝ Α’ ΕΘΝΙΚΗ/SUPER LEAGUE