Δύο στα δύο η Εθνική Ελπίδων με σκόρερ τον Μπουζούκη

Η Εθνική Ελπίδων επικράτησε της Λιθουανίας με 1-0 στο γήπεδο της Καλλιθέας και έκανε το δύο στα δύο στον προκριματικό όμιλο για το Euro του 2021. Σκόρερ του νικητήριου γκολ ήταν ο Γιάννης Μπουζούκης στο 80′, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του Γιάννη Γκούμα.

Η Ελλάδα ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, είχε τον έλεγχο του ρυθμού και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες. Οι διεθνείς όμως δεν κατάφερναν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα, με τα λεπτά της αναμέτρησης να περνάνε.

Τη λύση για τη «γαλανόλευκη» έδωσε δέκα λεπτά πριν τη λήξη ο Γιάννης Μπουζούκης, μετά από ασίστ του Δημήτρη Λημνιού. Στο υπόλοιπο του αγώνα οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση, με την Εθνική να παίρνει τη δεύτερη νίκη της, σε ισάριθμους αγώνες.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ελλάδα: Σιαμπάνης, Νάτσος, Κατράνης, Δημητρίου, Ρέτσος, Λημνιός, Μπαλογιάννης (91’ Μπότος), Μπουζούκης (81’ Μιλόγεβιτς), Καμπετσής (46’ Δουβίκας), Ευαγγέλου, Γαϊτανίδης (55’ Νταβιώτης)

Λιθουανία: Κράπικας, Ουζέλα, Αρμαλάς, Σάρτκους, Στοκούνας, Σεσπλαούκις, Ανταναβίσιους (88′ Ραμανάουσκας), Γιανκάουσκας (73′ Βαρέικα), Μεγκελαίτις, Μιλάσιους (85′ Σίρβις), Ντουμπίκας (85′ Μενεβίτσιους)