Δύσκολα τα πράγματα για Ευρώπη (1-2)

Τη χειρότερη δυνατή κατάληξη για τον Παναθηναϊκό είχε το παιχνίδι με τον Άρη που έληξε με 1-2… Αν και στο ημίχρονο όλα εξελίσσονταν ιδανικά, με προβάδισμα με το γκολ του Σανκαρέ και με το χαμένο πέναλτι του Μάνου, στο δεύτερο 45λεπτο επακολούθησε η ολική ανατροπή.

Η αποβολή του Μαουρίσιο αρχικά, άφησε τους πράσινους με δέκα παίκτες. Μετά η ατυχία του Μολό που έστρωσε τη μπάλα στον Μάνο για την ισοφάριση και τέλος το λάθος του Διούδη, που έδωσε έτοιμο γκολ στον Ματέο Γκαρσία, έφεραν τα πάνω-κάτω…

Ο Παναθηναϊκός έχασε πολύτιμο έδαφος στη διεκδίκηση της Ευρώπης, έμεινε στο -8 από τον Άρη και πλέον παίζει έναν πρόωρο τελικό εναντίον της ΑΕΚ την Κυριακή στο ΟΑΚΑ. Σε ένα παιχνίδι που δεν έχει άλλα περιθώρια απώλειας βαθμών.

Το παιχνίδι

Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ στο 30’. Ο Μαουρίσιο πάσαρε στον Χουανκάρ και αυτός από αριστερά σέντραρε με φάλτσο και στο δεύτερο δοκάρι ο Σανκαρέ με κεφαλιά σκόραρε.

Ο Άρης έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 44’, όταν κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μαουρίσιο στον Ρόουζ, μετά από φάουλ του Μανσίνι. Ο Μάνος εκτέλεσε στο δοκάρι και η μπάλα κατέληξε άουτ.

Οι αριθμητικές ισορροπίες του παιχνιδιού επηρεάστηκαν στο 55’, όταν ο διαιτητής Τέβορ απέβαλλε τον Μαουρισίο με δεύτερη κίτρινη και άφησε τον Παναθηναϊκό με δέκα παίκτες.

Τελικά, ο Άρης ισοφάρισε στο 62’ με τη βοήθεια της τύχης. Ο Ο Μπερτόλιο πάσαρε, ο Μολό τον έκοψε και η μπάλα από την κόντρα έφτασε στον Μάνο,  οποίος ισοφάρισε με πλασέ.

Η ανατροπή συντελέστηκε τρία λεπτά αργότερα, όταν ο Σάσα σούταρε έξω από την περιοχή ο Διούδης απέκρουσε ασταθώς και ο Ματέο Γκαρσία από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Βέλεθ, Νιάς, Μολό(69′ Ενγκμπακοτό), Χουάνκαρ, Βιγιαφάνιες(69′ Καμπετσής), Μαουρίτσιο, Σανκαρέ(80′ Μπουζούκης), Αλεξανδρόπουλος, Αϊτόρ(58΄ Σάντσες), Μακέντα(80′ Kαρλίτος)

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν(58′ Ματίγια), Δεληζήσης, Σάκιτς, Σάσα, Τζέκο(58′ Γκανέα), Μπερτόγλιο(86′ Σαντέ Σίλβα), Ματέο Γκαρσία(90+3′ Iωάννου), Μαντσίνι, Μάνος