Εφές – Παναθηναϊκός 85-65: Πάλεψε αλλά “κατέρρευσε” στο τέλος (pics, vids)

Ο Παναθηναϊκός ήταν για τρία δεκάλεπτα μέσα στο παιχνίδι, όμως στην τελευταία περίοδο “κατέρρευσε” κόντρα στην πιο φορμαρισμένη ομάδα της Euroleague και γνώρισε την ήττα από την Αναντολού Εφές με 85-65 στην 31η αγωνιστική της διοργάνωσης στο “Σινάν Ερντέμ”.

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Πρώτος σκόρερ για τους Πράσινους ήταν ο Μάριο Χεζόνια, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 14 πόντους, ενώ άλλους 10 πρόσθεσαν οι Ντίνος Μήτογλου και Ζακ Όγκαστ. Καλή εμφάνιση, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, από τον Λευτέρη Μποχωρίδη.

Ο Μίσιτς θύμισε… ΟΑΚΑ

Στην πρώτη περίοδο ο Μίσιτς θύμισε κάτι από το δεύτερο ημίχρονο της πρώτης αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ, με τον Σέρβο γκαρντ να ολοκληρώνει το δεκάλεπτο με 10 πόντους. Οι Πράσινοι όμως παρότι στην άμυνα είχαν προβλήματα, βρήκαν ρυθμό στην επίθεση χάρη στην παρουσία του Μποχωρίδη.

Η Εφές πήρε γρήγορο προβάδισμα με 8-2 στο 4′ με τα συνεχόμενα καλάθια του Μίσιτς, όμως το Τριφύλλι κατάφερε με πόντους κοντά στο καλάθι να μειώσει σε 12-10 στο 5′. Οι Τούρκοι με την είσοδο στο παρκέ του Ντάνστον πήρε προβάδισμα με 22-17 στο 9′, όμως ο Μποχωρίδης με προσωπικές προσπάθειες διαμόρφωσε το 24-21 του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι Τούρκοι πάτησαν το “γκάζι” με τον Μπομπουά

Στη δεύτερη περίοδο η Εφές βρήκε πρωταγωνιστή στο πρόσωπο του Μπουμπουά, με τον Αμερικανό να ολοκληρώνει το πρώτο ημίχρονο με 10 πόντους, όντας ο παίκτης που οδήγησε τους Τούρκους για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά. Δήλωσε παρών στο τέλος της περιόδου ο Παπαπέτρου για τον Παναθηναϊκό.

Η Εφές κατάφερε να ξεφύγει στο 14′ με 8 πόντους (31-23), όμως το Τριφύλλι δεν άφησε τη διαφορά να ανοίξει και μείωσε σε 31-27 στο 16′. Ο Μπομπουά πήρε μπρος στη συνέχεια όμως και με 8 δικούς του πόντους οι Τούρκοι “έτρεξαν” ένα σερί 10-0, φτάνοντας στο +14 (41-27). Ο Παπαπέτρου με δύο συνεχόμενα τρίποντα μείωσε σε 41-33 στο 20′, για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με καλάθι του αλάνθαστο στο ημίχρονο Μίσιτς (13 π., 5/5 διπ., 3/3 βολ.) με 43-33 υπέρ της Εφές.

Προσπάθησε για το comeback με Χεζόνια και Όγκαστ

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός με τους Χεζόνια και Όγκαστ ανέβασε ρυθμό και προσπάθησε να πλησιάσει στο σκορ, όμως η παρουσία του Ντάνστον μέσα στη ρακέτα και ορισμένες κακές επιλογές των Πράσινων στην επίθεση συντήρησε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό.

Η Εφές έστειλε με την εκκίνηση του δεκαλέπτου τη διαφορά στους 13 πόντους (49-36), όμως οι Χεζόνια και Όγκαστ έδωσαν το σύνθημα στους συμπαίκτες τους, για να μειώσει σε 49-40 στο 23′. Οι Τούρκοι ωστόσο βρήκαν στο πρόσωπο του Ντάνστον τον πρωταγωνιστή και έφεραν και πάλι το ματς στο 53-44 στο 26′, για να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος με το σκορ στο 60-49.

“Κατέρρευσε” στην τελευταία περίοδο

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Εφές ανέβασε ταχύτητα, έδειξε την διαφορά επιπέδου, με τον Παναθηναϊκό να παλεύει αλλά “καταρρέει” στο παρκέ. Οι Τούρκοι μάλιστα έφτασαν στο τέλος του αγώνα στη μεγαλύτερη διαφορά της αναμέτρησης, με τους Λάρκιν και Πλάις στο τέλος να “εκτελούν” το Τριφύλλι.

Η Εφές πάτησε γκάζι στην τελευταία περίοδο και έστειλε το παιχνίδι στο αρχικά στο 31′ στο +14 (63-49) και στο 35′ στο 72-54 με τον νικητή να έχει ήδη κριθεί. Οι Πράσινοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και έτσι ήρθε το τελικό 85-65.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 43-33, 60-49, 85-65