Παναθηναϊκός – Αστέρας Τρίπολης 0-1: Έγκλημα και τιμωρία

Ο καλά στημένος Αστέρας Τρίπολης κατάφερε να φύγει με το διπλό από τη Λεωφόρο (0-1), με γκολ – πέναλτι του Μπαράλες στα τελευταία λεπτά. Οι «Πράσινοι», αν και έπαιζαν με παίκτη παραπάνω από το 74ο λεπτό λόγω της αποβολής του Μουνάφο με δεύτερη κίτρινη, όχι μόνο δεν κατάφεραν να κερδίσουν, αλλά στο τέλος ηττήθηκαν κιόλας και πλέον τα πράγματα δυσκολεύουν…

Ένας από τους μεγάλους πρωταγωνιστές της αναμέτρησης, ήταν και ο διαιτητής Σιδηρόπουλος, ο οποίος με τις αποφάσεις του ξεσήκωσε το «Πράσινο» κοινό στις κερκίδες της Λεωφόρου, αλλά δημιούργησε αρκετά νεύρα και στους παίκτες του Παναθηναϊκού.

Ο Σάντσες που πέρασε αλλαγή και έπαιξε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο, δημιούργησε και τελείωσε αρκετές φάσεις για τον Παναθηναϊκό, όμως η παροιμία λέει ότι «στο τέλος τον λούζουνε τον γαμπρό», με τον Αργεντινό να κάνει μέγα λάθος και να σηκώνει το πόδι στον αντίπαλο ενώ δεν υπήρχε περίπτωση να κινδυνεύσει η εστία. Τελικά, διαιτητής και VAR έδειξαν πέναλτι και ο Σάντσες έγινε ο μοιραίος του Τριφυλλιού.

Έτσι έπαιξαν

Ο Γιοβάνοβιτς δεν είχε στη διάθεσή του τον τιμωρημένο λόγω καρτών Βιγιαφάνιες. Το ρεπορτάζ έλεγε Λούντκβιστ. Η πραγματικότητα Αλεξανδρόπουλο, με τον νεαρό Έλληνα μέσο να παίρνει τελικά θέση βασικού. Η άλλη αλλαγή ήταν αυτή του Παλάσιος που ξεκίνησε βασικός, αντί του Βιτάλ που έπαιξε στο τελευταίο παιχνίδι στη Νεάπολη.

Από την άλλη, ο Μίλαν Ράσταβατς δεν υπολόγιζε μονάχα στον Κανελλόπουλο, ο οποίος έπρεπε να εκτίσει την ποινή του, ενώ επίσης επέλεξε τον νεαρό Τσιφτσή για την εστία και όχι τον Νίκο Παπαδόπουλο. Κατά τα αλλά η αρχική ενδεκάδα ήταν η εξής: Ατιένθα, Χριστόπουλος, Καρμόνα, Τασουλής, Βαλιέντε, Μουνάφο, Ρεγκίς, Τιλίκα, Καπίγια, Σονί.

Παιχνίδι για γερά νεύρα

Λίγο τα σκληρά μαρκαρίσματα, λίγο τα σφυρίγματα του διαιτητή Σιδηρόπουλου και λίγο η δυσκολία του Παναθηναϊκού να σπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα του Αστέρα στα πρώτα λεπτά, ήταν καθοριστικά στο να ανάψουν τα αίματα στη Λεωφόρο.

Η πρώτη απειλή ήρθε από πλευράς φιλοξενούμενων, όταν ο Σονί με ωραία προσωπική ενέργεια έφτασε έξω από την περιοχή του Μπρινιόλι, σούταρε, αλλά ο Ιταλός μπλόκαρε. Η απάντηση του Παναθηναϊκός ήρθε τρία λεπτά αργότερα, όταν ο Καρλίτος σε μία φάση πολιορκίας στα καρέ των αντιπάλων, έκανε το σουτ με τον Τσιφτσή να μπλοκάρει.

Ο Αστέρας ωστόσο ήταν αποφασισμένος όχι μόνο να βάλει δύσκολα στον Παναθηναϊκό, αλλά να κυνηγήσει και το γκολ. Στο 19′ ο Τιλίκα απείλησε εκ νέου την εστία του Μπρινιόλι. Στο 24′ ο Κώτσιρας έκανε την κατεβασιά από τα δεξιά, έδωσε στον Παλάσιος, αυτός μπήκε στην περιοχή, αλλά το πλασέ του εξουδετερώθηκε από τους αμυντικούς του Αστέρα και κατέληξε κόρνερ.

Έπειτα, χρειάστηκε να περάσουν αρκετά λεπτά για να δούμε κάποια καλή φάση. Συγκεκριμένα στο 38ο λεπτό ήρθε η μεγαλύτερη στιγμή για τον Παναθηναϊκό. Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς ξεδιπλώθηκε πανέμορφα στην επίθεση, η μπάλα κατέληξε στον Αϊτόρ και ο Ισπανός με σουτ την έστειλε λίγο δίπλα από την εστία του Τσιφτσή.

Ένα πρώτο ημίχρονο, από το οποίο σε γενικές γραμμές θα μείνουν τα πολλά και σκληρά μαρκαρίσματα, αλλά και οι λανθασμένες αποφάσεις του Σιδηρόπουλου. Ο έμπειρος διαιτητής μάλιστα, στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, σφύριξε τη λήξη της ανάπαυλας την ώρα που ο Αϊτόρ ετοιμαζόταν να σουτάρει ή να γεμίσει στην περιοχή.

Νευρικότητα και… χιόνια

Η απουσία από τις προπονήσεις φάνηκε ιδιαίτερα στο δεύτερο μέρος για τον Παναθηναϊκό. Ο αποφασιστικός και γεμάτος αυτοπεποίθηση Αστέρας στη Λεωφόρο, ανάγκασε τον Παναθηναϊκό να ψάχνει πιο συχνά διαφορετικούς τρόπους να επιτεθεί. Μέχρι και το 70ό λεπτό, τα γεγονότα κύλησαν όπως ακριβώς και σε όλο το πρώτο ημίχρονο, με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί αλλά να μην καταφέρνει να σκοράρει.

Στο 71′ ο Σιδηρόπουλος διέκοψε για λίγο το παιχνίδι, αφού μία μερίδα οπαδών στις εξέδρες έριχνε χιόνι στον αγωνιστικό χώρο. Τελικά, η αναμέτρηση συνεχίστηκε κανονικά και στο 74′ ο Αστέρας έμεινε με δέκα παίκτες, έπειτα από χέρι του Μουνάφο.

Η κατάσταση φάνηκε να γίνεται καλύτερη για τον Παναθηναϊκό αφού είχε το αριθμητικό πλεονέκτημα, όμως οι Αρκάδες είχαν άλλη άποψη. Στο 83′ ο Σάντσες μαρκάρει άτσαλα τον Καρμόνα μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής, μετά και την εξέταση από το VAR καταλογίζει την άσπρη βούλα. Ο Μπαράλες, που είχε περάσει ως αλλαγή, στήνει την μπάλα, εκτελεί στο κέντρο της εστίας και ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Στα χασομέρια, ο Αϊτόρ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα αλλά η τεχνολογία έκανε την επέμβασή της για ακόμα μία φορά και ακύρωσε το γκολ ως οφσάιντ, ενώ ο Λούντκβιστ έχασε μοναδική ευκαιρία με το όχι καλό σουτ του μέσα από την περιοχή να φεύγει άουτ.

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Κώτσιρας (Σάντσες 46′), Πέρεθ, Αλεξανδρόπουλος (Βιτάλ 65′), Μαουρίσιο, Παλάσιος (Ιωαννίδης 76′), Αϊτόρ, Καρλίτος

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Tσιφτσής, Ατιένθα, Χριστόπουλος, Καρμόνα, Τασουλής, Βαλιέντε, Μουνάφο, Ρεγκίς (Άλβαρεζ 66′), Τιλίκα, Καπίγια (Ριέρα 66′), Σονί (Μπαράλες 73′)