Έκανε άλμα… εξάδας!

Μπορεί να τα χρειάστηκε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κόντρα στη Μπάγερν, αλλά στο κρίσιμο σημείο η μπίλια πήγε στο… πράσινο. Οι παίκτες του Τριφυλλιού επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα, με τη νίκη με 98-83 επί των Βαυαρών, και έκαναν το πρώτο “άλμα” για την εξάδα της Euroleague.

Παίζοντας εξαιρετική 4η περίοδο (επιμέρους σκορ 22-8) και σε συνδυασμό με τον εκπληκτικό ΝτεΣόν Τόμας (18π, 7 επιθ ριμπ), οι “πράσινοι” έριξαν στο καναβάτσο τους αντιπάλους τους και πλέον έχουν μεγάλη ευκαιρία, κόντρα στη Ζαλγκίρις Κάουνας, να ανέβουν στο βαθμολογικό πίνακα.

Με τους Καλάθη, Φριντέτ, Παπαπέτριτ, Μήτογλου και Παπαγιάννη ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ την αναμέτρηση με τη Μπάγερν και οι “πράσινοι” είχαν από την αρχή τον έλεγχο και στο 3’ ήταν μπροστά με 10-0 και από τα πρώτα λεπτά έδειξε πιο είναι το… αφεντικό!

Μάλιστα ο Καλάθης, με τις τρεις ασίστ που είχε μοιράσει, πέρασε στην 4η θέση των καλύτερων πασέρ στην Ευρωλίγκα! Πλην του ρεκόρ του αρχηγού των “πρασίνων”, ο Μήτογλου ανέβασε το σκορ στους +17 (19-2) στο 6’, με τον πάουερ φόργουορντ του Τριφυλλιού να φτάνει στους 7 πόντους (2/2 διπ. ½ τριπ). Όμως οι Γερμανοί αντέδρασαν και με ένα 2-9 μείωσαν τη διαφορά (21-11).

Στο 2:48 μπήκε στο παρκέ ο Άντι Ράουτινς, κάνοντας το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Εξάστερου και ο Ρικ Πιτίνο έκανε συνεχές rotation, μιας και το σκορ, στη λήξη του δεκαλέπτου, ήταν 28-18.

Εν αντιθέσει με την πρώτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός μπήκε αρκετά… νωθρός και επέτρεψε στη Μπάγερν να μπει γερά στο παιχνίδι. Με ένα επιμέρους 9-17, οι Βαυαροί μείωσαν στο καλάθι (37-35) στο 15’. με την άμυνα των “πρασίνων” να είναι… παιδική χαρά.

Οι “πράσινοι” έχαναν τις προσωπικές μονομαχίες σε συνδυασμό με την αστοχία που είχαν στα τρίποντα (4/10), αλλά και στα δίποντα (12/22), έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους για… αντίδραση, αλλά τα 10 επιθετικά ριμπάουντ ήταν αυτά που κρατούσαν τη μικρή διαφορά (46-44) στο 18’ και αυτό είχε ως αποτέλεσμα το ημίχρονο να λήξει ισόπαλο (53-53), καθώς ο Κόπονεν με δύο σερί ελεύθερα τρίποντα έβαλε για πρώτη φορά τους Γερμανούς μπροστά στο σκορ, αλλά το φόλοου του Ουάιλι έσωσε τα… προσχήματα.

Η περιφερειακή άμυνα των “πρασίνων” ήταν κάτω του μετρίου, με την έναρξη της 3ης περιόδου, και σε συνδυασμό με την ευστοχία της Μπάγερν στα τρίποντα (11/20), οι Γερμανοί ήταν μπροστά με 55-61 στο 23’ με σχετική άνεση.

Τα πράγματα για το Τριφύλλι, όσο πέρναγε η ώρα, χειροτέρευε. Στο 26’ οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν για πρώτη φορά τη διαφορά στους 9 (61-70), καθώς οι Βαυαροί “εκτελούσαν” συνεχώς από τα 6.75. Ήταν χαρακτηριστικό πως είχαν σχεδόν απόλυτη ευστοχία στο 3ο δεκάλεπτο (6/8), αλλά οι “πράσινοι” κατάφεραν να τρέξουν 15-5, με μπροστάρη τον Τόμας, και έτσι πέρασαν έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με 76-75.

Το ματς ήταν πραγματικό ντέρμπι και ο Παναθηναϊκός έπρεπε να βελτιωθεί και στις δύο πλευρές του παρκέ . Στο 33’ είχε ελαφρύ προβάδισμα (79-77), αλλά στην κατάλληλη στιγμή οι “πράσινοι” ήταν… ασταμάτητοι.

Με ένα 10-0, το Τριφύλλι ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (89-77) στο 37’ και πολύ δύσκολα θα έχανε τη νίκη. Έτσι ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 98-83 και πλέον στρέφει την προσοχή του στον αγώνα με τη Ζαλγκίρις την Παρασκευή (17/1).

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 53-53, 76-75, 98-83